for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğunun henüz çok başındayım, yaşım çok genç. Bundandır diye düşünüyorum; aklımın sürekli yeni fikirlere ev sahipliği yapması… Hayallerim, belki çok büyük bir kısımla benzerdir; dünyayı gezmek. Hedeflerim ise, yine bu doğrultuda ayakları üzerinde durabilen bir kadın olmaktır. Şu an için böyle gözüküyor, belki bir seyahat yazarı olabilirim. Belki, kim bilir?

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Kendimi bildim bileli elimde hep bir kalem ve kâğıt olmuştur. Yaklaşık 1 sene kadar önce bunu dijital platformlara taşıdım ve şimdilik güzel de bir ilerleyiş var gibi gözüküyor. Aslında hadi yazayım olayı yoktur, bir markete çıkarsınız ve o 2 dakikada bile yazacak bir sürü şey gelir aklınıza. Yani bir şeylere şahit olur insan veya yaşar onları. Sonra içinden atma yöntemidir; yazmak. Aynen insanlara dert yakınmak gibi, tek fark kendi kendinizi kaldırabiliyor olmak!

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Dünya klasiklerini bitirmek hedefimdedir. Bu yolda yeni tanıştığım veyahut çok duyduğum ama kalemine aşina olmadığım birçok yazarla tanıştım. Victor Hugo’nun kalemine, Bir İdam Mahkûmunun Son Günü kitabında âşık oldum, Sabahattin Ali’nin, Kürk Mantolu Madonna’sında… Yani kalemi insanı sürükleyen her kitap bir hayat hikâyesi gibi geliyor bana, hem sıkmıyor okurken!

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Ölüm, hayattan daha gerçek diye düşünüyorum. Ölünce, yaşadığınızı anlarsınız; aynen bir şeyi kaybedince ona sahip olduğunuzu fark etmek gibi. Öleceğini bile bile yaşamak gerekir, ya da size gelene kadar kaç kişinin öleceğini… Bu yüzden hem hayata sarılmalı insan, hem kendine. Bir şeyler ertelenmemeli, bu yalnızca korkaklık.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Dediğim gibi yaşım genç ve henüz belki hayat hikâyemin ilk sayfalarındayımdır. Ona rağmen fazlasıyla dolu bu birkaç sayfa. Önümde yakın arkadaşımla eski bir çerçevede duran güzel bir fotoğrafım var, bu benim ilham kaynağımdır. Aynı zamanda seneler önce, arkadaşımı kaybettiğimde bu da sanki bütün hayat hikâyeme yön verecek kadar büyük bir değişim olmuştur. Yani aslında yazdıklarım fazlasıyla ilişkili hayatımla…

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Küçük, şirin bir kar kürem var. Henüz değişmemişken arkadaşlığımıza çok değer verdiğim insanlardan bir hediyeydi, en sevdiğim eşyamdır. Beni en çok mutlu edecek şey, şüphesiz Norveç’i görmektir. Kuzey ışıkları ve kar eşliğinde bir kahve içmek, ya da donarım belki… Tekrarlanmasını istediğim hiçbir olay yok, ki bu beni her güne verdiğim değerle doğru orantılı olarak mutlu ediyor!

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

İnsan başta kendi için yazarken zamanla birilerine ulaştığını görüyor ve bu öyle, öyle güzel bir duygu ki! Yeni basılmış bir kitap kokusunda kendi yazılarını görmek öyle hoş ki… Tabi bunlar oturduğumuz yerde bize gelen fırsatlar değil, bizler uğraşıyoruz yakalayabilmek için bu fırsatları. eecstaticc, bu fırsatı genç olan bütün yazarlara tanıyor, ayrımcılık desen hiç yok ve bu adımlar bazen çok önemli yollara basamak olabiliyor! Bu yüzden hepimiz seviyoruz. Son olarak başarı bazen şans bazense uzun çalışmalar doğrultusunda elde edilir. Yazarlık bence ikisini de kapsıyor. eecstaticc insana ikisini de sağladığı için böylesine değerlidir belki de, kim bilir? 

Başarı yolunda yanımda olan herkese, Edebiyat Hocama en başta olmak üzere teşekkürlerimi borç biliyorum… Saygılar!

 

 

 

Instagram: @zeeynepyyavuz

Twitter:  @zeynepyavvz

Mail: zynp1931@gmail.com

Zeynep Yavuz

 

Mart 2021

© eecstaticc