for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Aslında bu süreç bir yolculuktan ziyade dik ve arnavut kaldırımından oluşan bir yokuşu çıkmak gibi geliyor bana. Arada yoruluyorsun, susuyorsun, nefes nefese kalıyorsun, kalbin sıkışıyor, aklın bir yandan bu yokuşu çıkmaya çok gerek var mıydı diye seni dürtüyor… Tüm bu zorlukların içinde arada birine yaslanmak istiyorsun dost,aile,eş yanınızda kimi isterseniz; gerçekten kime güvenirseniz elini tutup birbirinizden güç alarak o yokuşu çıkmak isteyeceğiniz insanlardan bahsediyorum. Ben sevdiklerimle birlikte henüz böyle bir yokuşun başındayım. Şanslıyım ki gerçekten güvenebileceğim dostlarım ve ailem var.

İleride mesleki ve yazarlık olarak yapmak istediğim çok şey var. Aslında nerede çalışırsam çalışayım sanat bir şekilde benimle birlikte oluyor ve olmaya da devam edecek ama spesifik olarak bir şiir kitabı çıkartmak istiyorum. 

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Bu bir klasik belki de ama gerçekten küçüklükten beri sadece yazmak fiilini bile çok seviyordum. Hatta şöyle bir anımı hatırlıyorum; ilk kez bir şeye çok üzülmüşüm ve o an dinlediğim şarkının sözleri tüm hislerimi çok güzel bir şekilde anlatıyor, kendimi bir anda şarkının sözlerini kağıda yazarken buldum. Aslında bir amaç bir duygu içerisinde yazmak değil benimki, sadece içimdeki olumlu olumsuz tüm duyguların fazla gelmesinden kaynaklanan bir durum. İçimde dolan bana fazla gelen her şey kalemimden kağıda dökülüyor.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap okumak tam olarak bambaşka bir dünyaya girmek gibi geliyor bana. Gitme ihtimaliniz olmayan yerlere gidip bambaşka tecrübeler edinebilirsiniz. Kendi hayal dünyanızın yansımasını kitaplarda bulabilirsiniz. 

Öykü,roman okumayı çok severim ama benim için şiirin yeri her zaman çok daha özeldir. Çünkü yazmaya da şiirle başladım. Bana da ilham olan güçlü kadın şairlere her zaman hayranlık duymuşumdur. Aslında ilgi alanımda olan sayabileceğim çok fazla şair var ama öncelikli olarak Birhan Keskin, Didem Madak ve şiir yazmam için beni her zaman destekleyen ve kalemine hayran olduğum Sinem Sal’ı söyleyebilirim. 

 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Bu tanımı ilk soruda yapmıştım. Dik ve arnavut kaldırımlı bir yokuş…

Benim motivasyonum tam olarak üretmek.Ürettiğim, okuduğum, çalıştığım kadar iyi hissediyorum. Sanırım insanlara tavsiyem de bu olur. Okumak,araştırmak,üretmek,yürümek,yalnız kalmak,ruhu keşfetmek, bizi yargılayan tüm seslere kulak tıkamak, çok daha özgüvenli olmak… Kısacası bu yokuşu biraz daha iyimser çıkabilmek. Aslında kötüyü görmezden gelmekten ziyade iyinin kazanabileceğine inanmak insanı her zaman motive bir şekilde tutuyor.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Tam olarak olaylar ilişkili olmasa da sonuçta yaşadığın olayların içinde hissettiğin duygularla yazıyorsun. 

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam dönem dönem değişiyor,bu aralar evde bana sürekli eşlik eden siyah kupam olabilir. 

Sevdiklerimle yeşil,deniz,göl olan her yerde sağlıklı bir şekilde oturmak,kahve içmek, sohbet etmek beni fazlasıyla mutlu eder.

Keşke şu olsaydı veya tekrar olsaydı demekten ziyade yeni mutlulukları,heyecanları merak ediyorum. 

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Kendi halinde yazan ve bir şekilde yazdıklarını birilerine duyurmak isteyen genç yazar ve şairlere yazmayı devam ettirmeleri için gerçekten destek olduklarını düşünüyorum. Günümüzde büyük isimlerin olduğu yayın organlarında genç yazarlara maalesef çok fazla fırsat tanınmıyor ve çoğu bir umutsuzluğa düşüyor. 

Sanat kitaplarında olduğum için gerçekten mutluyum.Kendimizi anlatabiliyor ve bizim gibi genç yazarlar tanıyoruz. Röportaj talebiniz ve bizlere kendimizi anlatma fırsatı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.

 

 

 

Instagram: @zeynep.kece

Mail: zeynepkece65@gmail.com

Twitter: @zeynepkecee

Zeynep Keçe

 

Mart 2021

© eecstaticc