for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Olması gerektiği gibi tanımlarım sanırım. Doğduk büyüdük ve yaşlanmaya doğru adım adım ilerliyoruz olduğu gibi ilginç pek bir şey olduğunu söyleyemem. Etrafımdakileri mutlu edebilecek biri olabilmeyi de hedefim olarak tanımlayabilirim.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazma konusundaki en eski olarak düşünebildiğim anım annemle sanırım. Çocukken bir şey yazıp anneme okutmuştum annemde buna karşılık olarak sevecen bir tavır takınmıştı bana karşı ne yazdığımı veya annemin ne dediğini hatırlamıyorum ama annemin sevecen tavrının bende yarattığı mutluluğu hatırladığım söylenebilir yazma konusundaki ilk adımım bu olduğunu söyleyebilirim. Asıl adımlarımı ise lisede atmış olabilirim edebiyat öğretmenimiz yazarlık atölyesi gibi bir kurs açmıştı orada onun desteği ile adımlarımı büyütmüş olabilirim. Yazarken nasıl hissettiğimi söylemem çünkü tam kestiremiyorum sadece mantıklı veya mantıksız düşünmeyi severim. Düşündüklerimi kağıda yazmayı, beyaz sayfaları karalamayı seviyorum diyebileceğim budur.

 

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplarla olan ilişkim sabit değil bazen iyi bazen kötü. Genellikle öykü ve roman kitaplarını okurum özellikle Türk Edebiyatından olanları. Sait Faik ve Halit Ziya’nın ayrı bir yeri vardır bende.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı belirli bir şekilde tanımlamaya gerek olmadığını düşünüyorum geldik gidiyoruz. Motivasyon kaynaklarım sevdiklerimdir, özellikle yüzünlerindeki gülümse. Kimsenin özgürlük alanına karışmadan, çok düşünmeden keyifli yaşamak kendime arada bunu tekrarlarım başkaları ‘’ haklı bu ‘’ diyorsa deneyebilir.

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Kendi yaşantımla yazdıklarımı uzak tutmayı istiyorum çünkü yazılanlar hayal dünyasında şekilleniyor orada isteğimce düşünüp istediğimi yazmak yaşanmışlıklardan daha iyi geliyor kulağa.

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam çiçekli gömleklerim, beni en mutlu eden şey sevdiklerime yetebilmek , tekrar yaşamak istediğim bir olay yok çünkü onları değerli kılan bir kere yaşanıp geçmişe ait olmalarıdır.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Eecstaticc oluşumunu gayet başarılı ve ponçik buluyorum. Yazı yazmayı seven insanları ve onların yazılarını bir araya getirilmesi ponçik kısmı bununda hazırlanıp ilgililere sunulması da başarılı kısmı bence. Böyle bir oluşumun parçası olduğum için mutluyum.

 

 

 

Instagram: @yakutcane

 

 

 

 

Yakutcan Etingü

 

Temmuz 2021

© eecstaticc