for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat; seyahat ederken, yolu izlemek için camdan baktığımda gördüğüm manzara gibi. Yaşamak denen şey hızla akıp gidiyor, yetişemiyorum ama camda odaklandığım şey sadece kendi yansımam... Eleştirmeye, teşekkür etmeye, sevmeye önce kendimizden başlamalıyız. Bazen kendimle hesaplaşırım, teşekkür ederim, gurur duyarım, bazen kızarım ama yine tek başına olduğumu bilirim ve değer veririm. Hayatımda gelip geçenler birer tecrübe olarak önceki duraklarda kaldı. Bazen geçmişte takılı kalınıp içinde bulunulan anın değeri bilinmiyor. Çoğu zaman kendini mutlu etmek eylemi unutuluyor. Ama ben hiç unutmadım. Kazandığım tecrübeler, atladığım engeller, takılıp düşüşlerimin ardından dizlerimi silkeleyip hiç bir şey olmamış gibi yola devam etmem, her şeye rağmen pozitif kalmam, hayal kurmaktan hiç bir zaman vazgeçmemem beni güçlü kıldı. Hatalarımı ve yanlış kararlarımı pişmanlık olarak değil, şimdiki "güçlü beni" inşa eden bir basamak olarak gördüğüm müddetçe, hayata pozitif bakmaya devam edeceğim. Geç kalmışlık algısı hiç bir şekilde yıldıramadı beni, daha yolumun üzerinde kurulacak çok hayal, tanışılacak çok tecrübe ve yapılacak çok şey var.

Öncelikli olanı; kendi imzamı baş sayfasına atabileceğim bir kitap... Diğer hedeflerim sürpriz olsun.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Kendimi bildim bileli yazıyorum diyebilirim. Okulda defterlerimin arka sayfaları, kitaplarımın kapak içleri şiirlerle doluydu. Empati kurarak da şiir yazabiliyorum. Başka bir coğrafyada ızdırap çeken çocuğun gözyaşına da yazdım, ölümlere de, sevdalara da... Ayrılıklara da yazdım, imkansızlıklara da... Zihnimde uçuşan kelimeleri yazı olarak gördüğümde üzerimden yük kalkıyor. Bazen saniyeler içerisinde bir şiir ortaya çıkabiliyor. Yarım bıraktığım, sonunu günlerce düşündüğüm şiirlerim de yok değil. Ama ne şartlarda olursam olayım içimden gelmesi yeterli, yazarım. Bazı insanlar çok uzun konuşamaz ama bir hayat boyu yazabilirler ya hani, işte ben onlardanım.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Geçmişten günümüze doğru sıralamam gerekirse; çocukken en çok etkilendiğim ilk kitap Antoine de Saint Exupery 'nin Küçük Prens' i idi... 

Hayatı minik bir kalbin bakış açısından yansıttığı, sorgulattığı ve küçük şeylere verilen değerin büyüyüp özümüze nasıl yansıdığını anlatması beni oldukça etkilemiştir ve yazılarıma, şiirlerime çok fazla katkısı olmuştur. George Orwell'in 1984 romanı,  Rollo May’in Yaratma Cesareti, Eckhart Tolle’nin Şimdi’nin Gücü, Jose Mauro de Vasconcelos'un Şeker Portakalı, olumlu etkilerini her daim hayatımda hissettiğim kitaplardan. 

Hayatımda dönüm noktam kabul ettiğim kitap serisi: Cafer İskenderoğlu'nun Halef, Allah(CC)'a Yolculuk, Rahman ve Allah(CC) ile tanışmak kitapları... İlm-i Ledün bilgileri ile Yaratılıştan Hiç’liğe kadar uzanan yolculuğunu anlatan kadim bilgiler... Bilinmeyenler ve saklananlar... Tasavvuftan Kuantum Fiziğine, Nano-bilim'e, Mikro ve Makro alemlere kadar her şeyi konu alan ilim kitabı serisi... İyi ki okumuşum...

Atatürk'ün Nutuk' u, Nazım Hikmet'in ve diğer değerli Türk şairlerimizin kitapları da elbette olmazsa olmazlardan.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat bir tuval gibi.. . Seçtiğiniz renkler ve fırçalar ortaya çıkacak resmi belirleyen faktörler... Fırça darbeleriniz gücünüzü, boya renkleri ise hayatınıza kattığınız değeri sembolize ediyor. Motivasyonum; ilham kaynaklarım. Yaşanmışlıklarım, pozitif bakış açım, duygularım ve çocuklarım... Ben tuvalim için renk seçerken aklımla değil kalbimle hareket ettim çoğu zaman. Mantık belki bir çok durumda kendimizi garantiye almamızı sağlar ama duygular İnsan olmamız için gereklidir. Negatifliğe pozitif açıdan bakmak, fark yaratmak, insanlığa faydalı bir miras bırakmak için çaba göstermek, merhamet etmek, yaratılmış her şeye, özellikle kendimize saygı duymak ve sevmek cesareti. Hayatı güzelleştiren unsurlar... Herkes hayatını bunlarla güzelleştirmeli.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Özdemir Asaf'ın mükemmel dizesi geldi aklıma... "Herkesin bir hikayesi vardır ama bir şiiri yoktur..." 

Herkes gibi ben de hayatımda inişler çıkışlar yaşadım, yaşıyorum. Kimi zaman mutluluğun coşkulu yansımaları, uçuşan kelebekler... Kimi zaman kalp kırgınlıkları, ayrılık acıları, hayal kırıklıkları... Her durumda ve her zaman kağıda karalayacak bir kaç mısram vardır benim. Herkesin bir hikayesi var ya hani... İşte benim hikayem, şiirlerim... insanların ne hissettikleri yüzünden okunur, benim şiirlerimden…

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Sevdiğim belli bir eşyam yok. Bize hizmet eden bütün eşyalar sevilesidir benim için. 

Beni en fazla mutlu edecek şey ; eserlerimin herkes tarafından okunması, tanınması. Gelecekte çocuklarımın, torunlarımın gururu olması, hatta daha uçuk mutluluğum, gelecek nesillerin Edebiyat kitaplarında yer alması.. 

Keşke tekrar yaşasaydım dediğim hiç bir şey yok. Keşke demeyi bırakalı uzun yıllar oldu. Yolum uzun, zaman dar…Daha güzel günler yaşayacağıma inancım tam.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Nereden başlayacağımı bilemiyordum. eecstaticc, hayallerimi gerçekleştirme yolunda ilk adımım oldu. Hatta Damla, Diyar, Mısra, Ahenk ve Işık kitaplarında yayınlanan şiirlerimle basamak basamak hedefe yaklaştığımı hissediyorum. Ve biliyorum ki  Işık son değil… Dünya'nın uzak bir coğrafyasında, bir insanın şiirlerimin olduğu sayfaları okumasını, bu kitapların sayfalarını çevirmesini hayal etmek bile muazzam benim için. Bir çok yazarın geleceğini şekillendirmek, yetenekli insanları sanata daha çok heveslendirmek ve cesaretlendirmek konusunda çok büyük bir iş yapıyorsunuz. Benim için harika bir adım oldu eecstaticc ile tanışmak. Şiirlerimi kitaplarda görünce, zaten hayalim olan kitap çıkarma serüvenimin ilk sayfasındayım gibi hissediyorum. Bütün güzel işlerimde ömür boyu sizi hatırlayacağım ve herkese tanıtacağım.  Düşüncelerime, fikirlerime, şiirlerime, hem sitenizde hem de kitabınızda yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız…

Serap Yıldız

 

Haziran 2021

© eecstaticc