for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Gerçekten çok isteyip de elde edemediğim hiçbirşey olmadı. Sadece bir hedefim , sebebim ve önümde bir yol olsun zorlu engelleri aşmanın tadına varayım istedim, beni tatmin eden ve birşeyler yapmaya iden bu içgüdü idi sanırım. Çok küçükken elimde sadece tüylü defterim ve kokulu kalemimle başladığım bu yolculuğa şimdi basın ve yayın tarihleri konuşarak devam ediyorum. Mutluyum elbette. Ama tam anlamıyla büyük bir başarı elde etmiş olarak görmüyorum kendimi. Hedeflerim için daha çok pişmem gerektiğinin farkındayım. Mesleki açıdan en büyük hayalim edebiyat dersi gören gençlerin soru kitapların da benim eserlermin de yayımlanması diyebilirim :)

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Okul hayatım benim için çok hoş olmayan günlerden ibaretti. Gün boyunca yaşadığım gerginliği ve hüznü kimseyle paylaşamadığım için tek çareyi yazmak da buluyordum. Hatta bir gün yazılarımı tesadüfen okuyan Türkçe öğretmenim bu yaşta bu kelimleri bir araya getirecek ne yaşar bir çocuk diye sormuştu. O gün demek ki birileri beni yazdıklarımdan anlayabilir diye düşünerek 8 yıldır elimdeki kalemi hiç bırakmadım. Ama amatör de kalmak istemedim her tarzı her sanatçıyı tanıyayım fikir edineyim ilham alayım istedim. Divan şiirini öğrenmek için Farsça anlamaya çalıştım. Farsça yazdım. Heceyi de kullandım aruzu da en son serbest şiir de yer buldum kendime. Üzüldüğümde , korktuğumda aşık olduğumda da yazdım. Fakat son aylarda eserlerime gelen yorumlar "yazdıklarından hiçbirşey anlamıyoruz" şeklinde oluyor. Farkettim ki artık anlaşılmak için yazmıyorum ,çünkü kimsenin beni anlamasına lüzum yokmuş aslında.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Ben edebiyat insanıyım bu alan için yaratıldığımı düşünürüm haliyle tercih ettiğim kitaplar da edebiyat üzerine olur genelde. Son yıllarda yaşayan en iyi yazar olduğunu düşündüğüm Murat Menteş ilgi alanımın baş köşesinde diyebilirim. Biraz geçmişe gidersek favori dönemim Serveti Fünun da yer alan yazarlarımız beni çok ama çok cezbeder.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Tanımını yapamayacağım tek kavram Hayat sanırım :)  motivasyon kaynaklarımdan ilki sevdiklerim. Bana bu konuda çok büyük destek verdiler. Bir diğeri ise her ne kadar yazı işe öznel bir durum olsa da bir kişi bana gelip metinlerin olmamış dese olumsuz bir yorum yapsa bile  asla ama asla kâle almam. Çünkü hayatta kendime en çok güvendiğim konum burası. Beğenilmediğini duysam bile ben benim için oldu diyorsam olmuştur o yüzden en büyük motivasyonum hiç kırılmayacağına inandığım kalemim. Kendime tavsiyem : "daha 20ndesin, gereksiz karamsarlığı bir kenara it ve bardağın dolu tarafını gör artık! " olurdu. İnsanlara bir naçizane tavsiyede benden gelsin efendim : "İnsan olalım. Ne olur, hiçbirşey olmaz. Olalım lütfen olalım."

 

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Birbirleriyle tamamen bağlantılıdır. Başrolünde olmadığım bir tek eserim dahi yok.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Mumlarım, halimi hatırımı sormak için atılacak bir mesaj, Narkoz aldığım anı tekrar yaşamak istiyorum, ama nasıl.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstatic, bütün yazarlar için gerçekten büyük bir fırsat. Kendinizi geliştirmek veya bir adım atmak için sunulmuş oldukça destekleyici bir yayınevi. İyi ki burdayım ve burada olmaktan çok memnunum. Daha çok şeyin altına imza atacağım günleri iple çekiyorum, heyecanlıyım, meraklıyım. Dilerim bu heves hiç solmaz. Bendeniz dahil Sanatla kalın, kalalım. :)

 

 

 

Instagram: @1sena.demir1

Sena Demir

 

Haziran 2021

© eecstaticc