for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Bir yolculukta yollar kimi zaman engebelidir, kimi zaman düzdür. Bazen çok keskin virajlardan döneriz bazen de durup dinleniriz. Benim hayat yolculuğum da bu şekilde ne engebeler bitiyor ne de yolculuk beni yoruyor. Aslında kafamızı kaldırıp baktığımız vakit ciğerlerimize temiz havayı doldururken; “Her şeye rağmen bedenimle, ruhumla buradayım.” diyebilmekte bütün marifet.  

Ben yolculuğum süresince birçok insanın yüreğinin derinliklerine dokunmak, yolculuğum bittiği vakit insanların kalplerinde ve zihinlerinde kalmak istiyorum. Şiir kitabı çıkarmak, iyi bir yayınevinde editör olarak çalışmak da hedeflerim arasında.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Lise üçe gittiğim sene öğretmenim yağmur konulu bir şiir ya da yazı araştırmamızı söylemişti. Ben de şiiri kendim yazmayı denedim. Yazdığım şiirle öğretmenimin ve arkadaşlarımın beğenisini kazandım ve bu beni motive etti. Şiirle ilgilenmeye bu şekilde başladım ve bu güne kadar birbirimizi hiç yarı yolda bırakmadık.

Şiirlerime geri dönüp baktığımda yalnızlık duygusunun ve çekingen bir çocuk tavrının hakim olduğunu görüyorum. Hayatı bir köşeden izlediğimde insanların çektiği acılar, çocukların çıplak ayakları, yaşlıların bükülen belleri bana hep ilham kaynağı oluyor. Bazen de geçmiş peşimi bırakmıyor ve yazdıklarımı okuduğumda geçmediğini anlıyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitapları odaklanarak okuduğumda kahramanların hüznünü, mutluluğunu, acısını derinden hissediyorum. Kitap okumak dünyanın telaşından kaçıp iki sayfa arasında başka bir düzene dahil olmak gibi . Bu nedenle kitaplara çok değer veriyorum ve herkesin kitap okuma alışkanlığı kazanmasını temenni ediyorum.

Ben kimi zaman roman kimi zaman fikir kitapları okuyorum. Dünya klasiklerini okumaktan da keyif alıyorum. Necip Fazıl’ın ve Sezai Karakoç’un kitaplarından çok etkileniyorum. Şükrü Erbaş’ın şiir kitaplarının ise gönlümde ayrı bir  yeri var. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatın tamamen sürprizlerle dolu olduğuna inanıyorum. En karamsar anlarımızda bile bir de bakıyoruz ki çok güzel fırsatlar çıkıyor karşımıza. Bu nedenle umudumu hep diri tutuyorum, içimde pişmanlıklara yer vermemeye çalışıyorum. Hayatı umudumuzu kaybetmeden, dilimizden şükrü düşürmeden her koşula ayak uydurmaya çalışarak yaşamalıyız. 

Motivasyon kaynaklarım kesinlikle ailem ve arkadaşlarım. Günün yorgunluğunu, yaşamın zorluklarını  onlarla paylaşarak hafifletiyorum. Kendime ve insanlığa vereceğim en güzel tavsiye “kıymet bilmek” olur. Bizler içtiğimiz bir yudum suyun, evimizin, okulumuzun, kalbimizin, sevdiklerimizin ve daha birçok şeyin kıymetini bilmeliyiz.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Her yazdığım şiirin  hayatımla ilişkili olduğunu söyleyemem. Kimi zaman empati kurarak şiirler kaleme alıyorum. Bazen kimsesiz bir çocuk gözüyle bazen de yaşlı ve yalnız bir insanın gözüyle hayata bakıyorum. Hayatımla ilişkili olan şiirlerim de var. Çok güvendiğim insanların bana yaşattıkları, hiç beklenmediğim durumlarla karşı karşıya kalmamın duygusal yanlarımı daha çok oraya çıkardığını düşünüyorum. Bu durumla ilişki olarak Faruk Nafiz’in anlamlı bir dizesi var: 

“Varsın seni ömrünce azabın kolu sarsın,

Şair! Sen üzüldükçe ve öldükçe yaşarsın.”

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam yapmış olduğum koleksiyonlar: kurumuş çiçek, pul.

Beni en mutlu eden şey hayal ettiğim veya hedeflediğim şeylerin gerçekleşmesi.

Tekrar yaşasaydım dediğim olay ise üniversite okumak için şehir dışına çıkmak.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecttaticc’in  yazmaya ilgisi ve yeteneği olan birçok kişiye imkan sunduğunu ve bu kişileri motive ettiğini düşünüyorum. Aynı zamanda kitaptaki yazarların acılarının, sevinçlerinin, duygularının bir noktada buluşması açısından Sanat Kitaplarının çok değerli olduğunu düşünüyorum. eecstaticc’e de bizlere bu imkanı verdiği için çok teşekkür ediyorum.

Sanatı hayatımızın her anında yüreğimizin en derinlilerinde hissetmek umuduyla. Sanatla ve sevgiyle kalın ☺

 

 

 

Twitter: @semiha_tugrul

Semiha Nur Tuğrul

 

Mart 2021

© eecstaticc