for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu en iyi tanımlayabilecek kelimenin “rastgele” olduğunu düşünüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu yolculuğun devamı için pek fazla hayal veya hedefe sahip değilim. Yine de belirtmek isterim ki okumayı, yazmayı, okunmayı ve eleştirilmeyi çok seviyorum ve geleceğimde de bu durumun hayatımda var olmasını istiyorum. 

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya başlamamın garip bir hikâye olduğunu düşünüyorum. Okumayı ve yazmayı biraz erken bir yaşta öğrenmiştim, masal kitapları okuyordum. Aynı kitapları tekrar tekrar okuyan ve bir hayli memnuniyetsiz bir çocuktum. “Bu masal çok sade olmuş,” diye düşünerek masal kitaplarının resim içeren sayfalarına, okuduğum masalla bağlantılı olduğuna inandığım başka olay örgüleri yazıyordum. O masal kitapları hâlâ elimde, kendi yazdıklarımı okudukça gülerim. Ne için yazdığıma gelecek olursak, kendimi ifade etme konusunda en başarılı olduğum yöntemin yazı yazma yöntemi olduğuna inanıyorum. Yazarken kendimi mutlu ve enerjik hissettiğimi hiç hatırlamıyorum. Sanırım benimki sırtımdaki yükleri kâğıda bırakmak gibi bir şey. Yazı yazarken en sık hissettiğim duygunun hüzün olduğunu belirtsem yerinde olur. 

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

14-15 yaşlarına kadar neredeyse hiç arkadaşım olmadı. İnsanları pek seven bir çocuk sayılmazdım, çevremde olmayan insanların yokluğunu aratmayan ise kitaplardı. Belirli bir yaşa kadar, şimdi düşününce nasıl başardığıma inanamadığım kadar fazla kitap okuyordum. Zaman geçtikçe sorumluluklarım arttı, sosyal çevrem oluşmaya başladı ve böylece maalesef kitap okuma düzenim de eskisi gibi kalmadı. Yine de kitaplar ilk arkadaşımdır. Maalesef tür ve yazarlar konusunda öne çıkan bir isim/tür yok aklımda. Uzun süre bu konularda kendime bir “en” seçmek istedim fakat bu konu; keşfedilecek kitapların ve yazarların, hayatım bittiğinde bile bitmemiş olacağını anladığımda benim için kapandı. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Bence hayat, önünde sonunda kaybedeceğimiz bir oyuna kocaman bir emrivaki ile başlatılmamızdır. Hayata karşı çok motivasyon sahibi biri sayılmamakla beraber sessizliğin içinde oturup kendi iç sesimi dinlemek benim için bir nevi kendimi şarj etmektir. Bence herkes sessizliğin içinde kendi gönlünün sesini duyabilmelidir ve duyacaklarıyla yüzleşmek konusunda cesur olmalıdır. Bir de, kimseyi incitmemek kaydıyla herkes kendini ifade etmelidir. Bunlar benim kendime verdiğim tavsiyeler, umarım başka insanların da işine yarar. 

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Fikrimce, “Hayat hikâyemi kendi yorumladığım şekliyle yazıyorum,” cümlesi bu soru için en iyi cevap olacaktır. 

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

11 yaşından beri tuttuğum tüm defterler en sevdiğim eşyalarım. (Toplamda 54 taneler, bu soru için kalktım ve defterlerimi saydım. Sayenizde artık ben de kaç tane olduklarını biliyorum, teşekkürler.) Beni en fazla mutlu edecek şey tüm sevdiklerimin huzurlu olduklarını bilmek. Tekrar yaşamayı dilediğim tek bir olay var: Kardeşimin doğduğu o aydınlık günün mutluluğunu tekrar tekrar hissetmek isterim. 

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc ile tanışmam, instagram üzerinden yapılan eser alımları hikâyesine rastlamamla mümkün oldu. Öncelikle instagram üzerinden yapılan paylaşımları keyifle takip ettiğimi ve çok kaliteli bulduğumu belirtmeliyim. Bunun haricinde, eecstaticc tarafından basılan kitapların içerisinde birbirinden dokunaklı eserler bulunduğunu düşünüyorum ve kitaplardaki eserleri büyük bir ilgiyle okuyorum. Son olarak; kitapların basım sürecinden güncel olarak haberdar edildiğimiz için, çok nazik karşılandığımız için, en çok da bana ve yazan diğer arkadaşlarımıza okunma fırsatı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.

 

 

 

Instagram: @selinece_g

 

 

 

 

 

 

Selin Ece Güllü

 

Ocak 2022

© eecstaticc