for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu, 2. Şiir kitabım olan “Papatyanın Eli Değdi Yüreğime” adlı kitabımda yer alan  “ŞİİR TADINDA” şiirimin dizeleriyle tanımlamak isterim.

“Yazsam roman olur “ dediğim bir hayatım olmadı

Ama şiir tadın da yaşadım hayatı.

Zaten şiir severim ben oldum olası.

Beni romanlar değil şiirler anlatır.

Nazım’  da özgürlüğümü,

Cemal Süreya’ da aşkı,

Cahit Sıtkı’ da, hüznümü yaşarım.

Kimseler bilmez Özdemir Asaf’ ı neden çok sevdiğimi.

Şiirim ben, bazen Orhan Veli, bazen de Sabahattin Ali.

Ya Ataol Behramoğlu, “aşk iki kişiliktir” ezberlediğim ilk şiiri.” diye devam eden… 

 

Bundan sonraki hayat yolcuğumda da sevdiklerimle beraber huzur içinde, sevgi ve mutluluk dolu anlarla, yaşamın her anının kıymetini bilerek, şiir tadında yaşamaya, yazmaya, üretmeye, ve benden geriye güzel eserler bırakabileceğim bir hayat olsun dilerim…

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Aslında okuma yazmayı öğrendiğim zamanlara denk geliyor yazmakla aramdaki güçlü bağ. Yazmak benim için inanılmaz keyif verir çocukluğumdan bu yana… Günlük tutarak yazmaya başladım, çok küçüktüm, belki yazdıklarımın adının “günlük” olduğunu bile bilmiyordum. Aslında” günlük” dediğimiz şey biz değil miydik zaten? Duygularımız, hissettiklerimiz, söyleyemediklerimiz, paylaştıklarımız, paylaşamadıklarımız… Özgürlüktü yazmak benim için. Yazdıkça kendimi keşfettim, yüreğimin sesinin farkına vardım. İyi hissettiğimde, kötü hissettiğimde, korktuğumda, endişelendiğimde, her duygumda yazdım. Yazdıklarım rehberim oldu sonralarında… İlk ve Orta Öğrenim yıllarında okullarda düzenlenen ve katıldığım kompozisyon yarışmalarında güzel başarılar sağladım. 

Şiirle tanışıklığımda aynı zamanlara denk geliyor ve çocukluk çağlarında yazmaya başladığım şiirler hayatımın en önemli motivasyonudur, şiirlerimin motivasyonu da hayatın ta kendisi… Yıllarca yazdım ama yazdıklarım bu sürede içinde hep ajandaların sayfalarında saklı kaldı,  pek kimseyle paylaşmadım açıkçası çokta istemedim bunu… Birkaç kez kitaplaştırmak için denemelerim oldu ama vazgeçtim hep.

Yıllar sonrasında bunu kendime bir haksızlık olduğunu düşünüp kitap haline dönüştürmeye karar verdim şiirlerimi. 2021 Haziran aynında ilk şiir kitabım, Ocak 2022'de ikinci kitabım okurlarla buluştu. Ömrüm yettiğince şiir yazmaya devam edeceğim. Şiir benim kendimi ifade ediş biçimim. İyi geliyor ruhuma, en önemlisi de bu değil mi? Ruha iyi gelen her şey çok özeldir, şiir gibi…

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar en sadık dostum, en sessiz görünen ama en çok şeyi anlatan, öğreten yol arkadaşlarım. Genel olarak kitap okumayı sevsem de en çok roman, öykü, kişisel gelişim kitapları ama en çokta şiir kitaplarını severim. Türk edebiyatının şairlerine hayranlığım çok büyüktür. Başta Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Cahit Sıtkı Tarancı, Atilla İlhan, Turgut Uyar, Sabahattin Ali, Ataol Behramoğlu olmak üzere birçok kıymeti şairlerimiz. Adlarını sıralamak bile heyecan verici. Hepsini çok büyük saygı ve minnetle anıyorum.

 Emek verip, gönlünü verip yazan her yazar çok kıymetli aslında… Hepsine saygım sonsuz…

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat sonu hepimiz için aynı yerde biten bir yol. Kimi ömrünce düz yollarda yürür, kimi patikalarda, kimisi de hep tırmanarak yol açar kendine… Yürüdüğümüz hayat yolunda yaşadıklarımız ve yaşattıklarımız bizi biz yapanlarımız. Hiç bir şey sonsuz değil bu yolculukta. İyi günde, kötü günde. Önemli olan bu anlarda nasıl duruş sergilediğimiz. Dilerim herkes mutlu insin bu yolun sonundaki o son duraktan.

Motivasyon kaynaklarım tek kelimeyle hayat… Benim hayatım, senin hayatın, onun hayatı. Hayatın içindekiler, yaşadıklarımız, yaşayamadıklarımız, umutlarımız, hüzünlerimiz en çokta sevgimiz…

Hem kendime hem de insanlara sunmak istediğim en önemli tavsiye şu olur. “GÜZEL OLAN HİÇ BİR ŞEYİ ERTELEME.” Yapmak istediğin, görmek istediğin, söylemek istediğin ne varsa, şimdi yap. Yarın çok geç olabilir. Ertelediğimiz şeyler için “Doğru zamanı şimdi” dediğimiz bir şey var. O sadece avuntusu; geç kalmışlıkların, yoldan dönüşlerin, boş vermişliklerin. Hayatı uzun bir yolculuk gibi zannetsek de, çok kısa aslında…

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikayem yazdıklarımla yakından ilişkili. Yazdıklarım hayatımın özeti, yüreğimin aynası, fikirlerimin, duygularımın yansıması…

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Sevdiğim eşyam çok aslında… Ama en çok anne babamın hediyesi ve onlardan yadigâr eşyalarımı seviyorum. Günlüklerim, kitaplarım, eski fotoğraflar, mektuplar… Dedim ya, en çok sevdiğim değil en çok sevdiklerim var.

Beni en fazla mutlu edecek şey. Etrafımdaki herkesin çok mutlu olması ve hepimizin kalbinde derin yaralar açan ve tüm dünyayı saran pandemiden kurtulduğumuzu görebilmek…

Tekrar yaşaydım dediğim olay… Anne ve babalı tek bir gün…

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

“Harika“ kelimesi bile az kalır. Çok kıymetli yaptığınız işler, verdiğiniz emekleriniz. Yaşama değer katan, insanların kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar veren sanat dolu bir yuva gibi… Birbirini tanımayan ve belki de hiç tanımayacak olan insanları bir kitabın sayfaların da bir araya getirmek! Nasıl anlamlı… Birleştirici, güzelleştirici…

Biraz geç tanışmış olsak da, sanat kitaplarında yer almak hayatıma inanılmaz güzellikler kattı, “Güz” ile başlayan, Kızıl, Manolya, Devran'la devam eden yolculuğum, dilerim uzun yıllar devam eder. 

Sanat kitaplarınızda, şiirlerime yer verdiğiniz ve değer verip benimle bu röportajı yaptığınız için çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız. Ayrıca kitaplarda ve diğer sanatsal çalışmalarda eserleri olan tüm arkadaşları tebrik ederim, yüreklerine sağlık.

Nice güzelliklerde buluşmak üzere… Esen kalın.

 

 

 

Instagram: @sabirekahyaoglukaya

Facebook: https://www.facebook.com/sabire.k.kaya/

Mail: sabire2835@gmail.com, kayasabire2835@gmail.com

 

 

 

Sabire Kahyaoğlu Kaya

 

Ocak 2022

© eecstaticc