for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Herkesin söylediği bir söz vardır. Hepimiz aynı gemideyiz. Evet hepimiz aynı gemideyiz ama gemideki yerlerimiz farklı. Kimimiz alt katta ocaklara kömür atıyor, kimimiz geminin kaptanı, kimimiz bulaşıkhanede, kimimiz havuza giriyor. Hepimizin kaldığı kamaralar birbirinden farklı. Bende kaldığım kamaranın kaçıncı katta olduğuna bakmadan, kaldığı kamarayı elinden geldiği kadar renklendiren, çiçeklendiren birisiyim. Kamaram benim hayatım. Hedeflerim ise kamaramı (hayatımı) elimden geldiği kadar güzelleştirmek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Çocukken ninem bana hep yatmadan önce masallar anlatırdı. Masalları hep kendisi kurgulardı. O vakitler ninemle beraber masalları kurgulardık. İlk hayal edip, kurgulama olayım böyle başladı. Zaman geçtikçe ilkokuldayken tiyatro kulübü ve daha sonrası geldi. Kulübün senaryo ekibindeydim. Tiyatro hayatına epeyce zaman devam ettim. Senaryo ekibinde çalışıyordum.
Yazmayı seviyorum. Bir amaç için değil kendim için yazıyorum. Yazarken kurguladığım dünyada yaşayan bir karakterim ve orada gördüklerimi yazıyormuş gibi hissediyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Yazdığım türlerdeki kitapları beni etkilemesin, kurgumu zora sokmasın diye okumuyorum. Genelde yazmadığım türlerdeki kitapları okurum. Eski romanlar, kitaplar daha çok ilgimi çekiyor. Mesela 10 Küçük Zenci en sevdiklerimdendir.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Aile sevgisi, kendini sevmek. Bu ikisi hayatı daha güzel yapıyor. Gösterdiğimiz saygı, sevgi aynı şekilde bize gösterilince kendimizi daha iyi hissediyoruz ve günlerimiz, hayatımız daha güzel geçiyor. Kısacası ne görmek istiyorsan, aynısını sen yapacaksın.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Genelde fantastik yazdığım için yazdıklarımın gerçek hayatla bağlantısı olmuyor. Ama şükürler olsun iyi bir aile ortamında büyüdüm. Yazdığım zaman karakterlerim hep iyi bir aile ortamında oluyor.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Bir filmden replikle şöyle söyleyebilirim:
“Basit bir kırmızı balon. Bunun neresini seviyorsun?”
“Olabilir ama ben onu seviyorum”
“Neden?”
“Çünkü o basit kırmızı balon benim”

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Türkiye’de bence çok yetenekli yazarlar var. Şiir, roman, deneme... fark etmez yazabiliyorlar ama amatör oldukları için onlara kimse önem vermiyor. eecstaticc ise bunun tam tersini yapıyor. Şans veriyor. Umarım bir gün aramızdan birisi çok iyi yerlere gelir ve der ki “eecstaticc bana şans verdiği için ona teşekkür ederim” O zaman genç yeteneklere daha çok şans veren olur.

 

 

 

Instagram: @gif.lat

 

 

 

Rıdvancan Baş

 

Mart 2021

© eecstaticc