for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat her zaman yorucu bir yolculuk. Sıkıntılar arasında serpiştirilen mutluluklarla yaşıyoruz. Bende herkes gibi büyük zorluklardan geçtim, büyük savaşlarda bulundum bundan sonra daha sakin bir hayat istiyorum. Yazılarımda, şiirlerimde belirttiğim gibi hayatımın devamında aşka ulaşmak istiyorum artık. Yazılarımın daha fazla kişiye ulaşması ve onlara dokunmak en temel hedefim diyebilirim.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya 2005 yılında başladım. Arkadaşlarla oynadığımız bir FRP oyununda 16 yaşında şizofren bir çocuğu 10 ay kadar canlandırdım ve oyun bittiği zaman ortaya muhteşem bir karakter çıktı ve onun hikayesini yazmak istedim. Sonrasında satırlarla tanışınca insan onlardan ayrılamıyor ve yazmak için yazdım. Yazılarımın en temel duygusu aşk ve ben hep aşk için yazdım. Bunun yanında yalnızlık, isyan ve çaresizlik sıklıkla yazılarımda yer verdiğim duygular.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitapları çok seviyorum. Çok fazla kitap okudum ve okumaya devam ediyorum. Fantastik Edebiyat, Bilim Kurgu en çok okuduğum türler arasında. Ayrıca kendimi Dostoyevski hayranı olarak tanımlayabilirim. Yerli olarak Oğuz Atay’ı çok severim.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat zorlu bir yolculuk ve genelde zorluklardan oluşuyor. Ancak hayat o kadar güzel ki size bir kere güldü mü o anın büyüsüne kapılıp her şeyi unutuyor insan. Motivasyon kaynağım hayatın kendisi aslında. Gördüklerim okuduklarım, yaşadıklarımın hepsi ileriye gitmek için bir sebep. İnsanlanlara daha güzel bir hayat sunamam belki ama daha güzel bir hayat için yol gösterebilirim. İnsanların yalnız olmadıklarını unutmamaları gerekiyor. Aynı ayda farklı bir yerde de olsa kendileri ile aynı duyguları hisseden insanlar var ve onları bulmak bence hayatın anlamı olabilir.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Bence her yazar kendi hayatından esinlenerek yazar. Dolayısıyla bende kendi yaşadıklarımdan esinlendim. Hayatımda, çevremde gördüğüm yanlışları yazılarımda düzeltmeye çalıştım. Elbette birebir kendi hikayemi anlatmadım hatta büyük oranda farklı kurgular tasarladım. Ancak birkaç kelime hep beni anlattı.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam: Dolmakalemim 

Beni şimdiye kadar en fazla mutlu eden şey: İlk şek bir şiirimin eecstaticc içerisinde yayınlanması.

Keşke tekrar yaşasaydım dedim olay: Ben tekrarları sevmiyorum. Hayat ileriye doğru devam ediyor ve bizimde tekrarlardan çıkıp ilerlememiz gerekiyor.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc bence gerçekten çok başarılı. İlk kez bir şiirim onun bünyesinde yayınlandı ve bu muhteşem bir duyguydu benim için. Gerçekten tanınmamış yazarlara bir fırsat vererek onları sistemin altında ezilmekten kurtarıyorsunuz ve bu çok önemli.

 

 

 

Mail: naserious@gmail.com

Instagram: @oguzmarangoz_siir

 

 

Oğuz Marangoz

 

Mart 2021

© eecstaticc