for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu iki bölüme ayırıyorum. Birinci bölüm; bir  dağın zirvesine meşakkatli yorucu bir tırmanış ile zirveye ulaşma  mücadelesi, ikinci bölüm ise ilizyondan çıkıp hayatın “an” da ki  coşkusunu dengeli bir biçimde idare edip yaşamak…Devam eden  sürecimde öncelikle sağlıklı ve sağlam adımlarla içimdeki çocuğu  yaşatmak, doğanın kucağında tarıma dayalı geleneksel  ürünlerimizin üretimine ağırlık verip ekim dikim işleri ile  ilgilenmek.Yazmış olduğum “şiirlerim ve mektuplarım”dan oluşan kitabımın basımının gerçekleşmesi ve okurseverlerle  buluşması ve sonrasında “öykülerden” oluşan kitap yazımımın  hazırlığı ile ilgilenmek ve elde edilecek gelirler ile ihtiyaç  sahiplerine, haycanlara destek olmak…

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Aslında yazmaya iç sesimin derin suskunluğunu, inatçılığını bazende  kırgınlığını ifade edebilmek için günlük yazarak başladım. Zaman içinde bu kalıptan çıkarak evrensellik ilkesi gerçekliğinde, özgürce  duygu ve düşüncelerimin yürüyen kalemi olmaya inandım ve böyle  ilerlemeyi tercih ettim. Toplumsal sorunlar ve yaşam hikayelerinden,kendi sitemlerimin, serzenişlerimin çerçevesinde sevginin gücüyle yazılarımı yazıyorum…

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Okumayı ve araştırmayı çok seviyorum.Aynı anda şiir, roman ve öykü  kitapları sarmalının içinde olmayı da çok seviyorum.Kitaplarla  tamamlandığımı sonsuz ve kusursuz bir ilişki içinde olduğumu  hissediyorum. 

Biyografi,günlük yaşamları konu alan,realist ve serüven içerikli roman  ve yazılar ilgi alanımda.,. Öykü de Sait Faik Abasıyanık ve Anton  Çehov çok ilgimi çekiyor.Franz Kafka , Stefan Zweig,Victor Hugo,  Dostoyevski, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Türk ve Dünya  edebiyatından ilgilendiğim diğer yazarlar.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat her gün yeniden yeşillenmeye hazır bir umut , düştüğün anda  yinelenen bir doğum ve rüya aleminde var oluşun sonsuz yönünü  tattıran bir hüzme… En önemli motivasyon kaynağım doğa,çocuklar  ve canlılar. Ek olarak film izlemek, yazarken müzik dinlemek ve  doğada güzel bir yürüyüş. Kendime ve insanlara tavisyem: Sürekli  sorgulayıcı ve araştırmacı olmaları, koşulsuz sevginin dinginliğinde  bütünleşmek ve yozlaşmadan huzur içinde insanca yaşamak.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Yaşadığım tüm his ve duygularımın içsel akışıdır kaleme aldığım yazılarım. Ve genelde yazdıklarım yaşamımda kaybettiklerime  duyduğum özlemden ileri geliyor.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam kitaplarım. Beni en fazla mutlu edecek şey ışık  olup giden, Anne – Baba ve Ağabey ile sonsuz bir yaşam. Sosyal proje kapsamında yazımın olduğu Destek yayınlarından  yayınlanan İmza: Ben adlı kitap lansmanını, tüm sevdiklerimle aile,  arkadaş ve yakınlarımla bir arada olmanın keyfini tekrar yaşamak  isterdim…

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc’i sanatla ilgilenenler için bir kanal, bir ışık olarak  görüyorum.Yazıyla kendini ifade edenlerin karşısına çıkmış güzel bir  fırsat. Yazmayı seven bir çok insan var.Yazdıkları alıcıya ulaşmadan  yitip gidiyor. eecstaticc sanat kitapları tüm yazan insanların başka  insanlara da ulaşmasına, onların hayatına dokunmasına hatta  gelişmeleri için ilham olmasına pusula oluyor. Son olarak belirtmek  isterim ki sanatın her dalı insanı iyileştirir, farklı bakış açıları  kazandırır ve kişiyi alır olmak istediği yere götürür. 

Sanat ve umutla…

 

 

 

Instagram: @nesrinayvaz

Twitter: @NesrinAyvaz

 

 

 

 

 

Nesrin Ayvaz

 

Ocak 2022

© eecstaticc