for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu dalgalı bir denize benzetiyorum. Yolculuklar bazen sevindirir bazen de hüzün verir insana yolcu yolca, yol hedefe dahildir. Aydınlıkta ve karanlıkta yol alırken varış noktasını düşlüyorum. Yolculuklarımızın sonsuz ve çoğalarak geçmesi dileğiyle.

 

Devam eden bu yolculukta daha çok keşfetmek ve ruhu özgürleştiren hedeflerle ilerlemek istiyorum. Hayal ve hedeflerim de bu yönde insanların ruhuna ışık olmak umuduyla...

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Okuyarak başladım okudukça o yaratılan dünyaya dahil oldum. İlk kitabım yayınlandığın da 19 yaşındaydım. Benim için yazmak sonsuz bir yolculuk, kelimeler arasında kaybolduğum da yeni doğan fikirler beni çok heyecanlandırır hatta bir kitaba dönüşebilir.

 

Ne için ve hangi duygularla yazdığıma değinirsem; Bir üretim mi yoksa manevi bir tatmin mi bilmiyorum, günümüzde eskiye oranla kitap yazmanında onu birilerine ulaştırmanın da çok daha kolay ve keyifli olduğu düşünülünce yazar sayısında ki artış garipsenemez bir hâl aldı bu durum belli başlı soruları da beraberinde getiriyor

Sorular karşısında aklıma Sait Faik’in bir sözü geldi “kalemi yonttum yonttuktan sonra tuttum öptüm yazmasam deli olacaktım” yazmadan yaşamda nasıl kalınacağını bilmeyen

kendi varoluşunun temelini sözcüklerle didikleyen birinin yazma tutkusu olarak nitelendirebilirim. Piyasaya bakılınca olmasa da olur denilen bir sürü yazınsal çöpün dolaştığı düşünülünce kitlelere ulaşmanın daha kolay yolu olarak düşünülebilir benimse tamamen yazma amacım kişisel yayıncılığın içine kapanmış ve keşfedilmeyi bekleyen imkan  çeşitliliğinden dolayı manevi bir tatmin arayışının sonucu.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplarda anlatılan hikâyelerle aramda bir bağ kuruyorum kendimi bulmak için okuyorum. Okumak sorgulatır, merak uyandırır, cevap aratır. Sınırsız bir dünya sunar bize okuduğum an geçen olayları zihnimde yaşarım Kitaplarla kurduğum dünyada mutlu olurum.

 

Psikoloji, Kişisel Gelişim, Biyografi ve Edebiyat okuduğum türlerdir.

Sevdiğim bir çok yazar var bunlardan bir kaçı; 

Dostoyevski, Tolstoy, Franz Kafka, Sabahattin Ali ve bir çok isim hepsinin yeri ve öğretisi ayrı.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

İç içe geçmiş aynalara benzer belki de bir balona, renkli bazen şekilli ama içi boş ne yansımadır ne yanılsama.

Shakespeare'in Hamleti, Da Vinci'nin  Mona Lisa’sı, Martin Luther’in Kingi... 

Yani asla anlatıldığı gibi değildir Hayal gibidir eşi benzeri yoktur. 

 

Motivasyonumu doğadan alırım. Denizi, rüzgârı, yeşilliği, kuş sesleri ilham verir bana.

Sevgili okuyuculara tavsiyem; İnsanların hep gizli bir gücü vardır içinde belli aralıklarla değişen yüzüyle ortaya çıkar sadece. Beyninin bir köşesinde küflenmiş hayallerin için geç değil her şey insana ve hayata dair, Harekete geçin.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Üretmek için çıkış yolu gerekir, elbette hislerim kalemimde mevcuttur lâkin hayat hikâyemden ziyade hayal gücümü ve yaratıcılığımı devreye sokarım yaşadıklarımdan, gözlemlediklerimden ve çevremdeki insanlardan ilham alırım. Şemalar çizerim, kahramanların portrelerini, yeri ve mekânı belirler zamansal sekansı tasarlarım. Her şey o an ne tür anlatısal fikrinizin olduğuna ve kaydetmek istediğiniz veriye bağlıdır.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam Tuval ve fırçalarım. “Resim düşüncenin sessizliği, görüntünün müziğidir” der Orhan Pamuk, önce hayal eder sonra resmederim. 

Sokak Hayvanlarının temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve gördükleri işkence ve şiddeti sona erdirecek tüm çabalar beni mutlu eder.

Tekrar yaşasaydım dediğim bir olay yok keşke demiyorum, öncesini değil ilerisini düşünüp önüne bakan biriyim yeni keşif ve yolculuklar beni her zaman daha çok heyecanlandırır. 

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Sanat adına çaba harcayan bir oluşum olduğunu düşünüyorum. Genç kesimler için umut vadeden bir platform yeni kalemleri okumak keyif veriyor.

Son olarak röportaj talebiniz için  teşekkür ederim oldukça keyifliydi benim için. Sanatla Kalın.

 

 

 

Instagram: @xmndlmerve

 

Merve Mandalı

 

Haziran 2021

© eecstaticc