for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayatım iniş çıkışların, çatışmaların ve yalnızlığın gölgesi altında akıp gitmektedir. Beni etkileyen içsel ve çevresel bu sorunları kaleme alarak düşüncelerimle hiç tanışmayan ve benim varlığımdan bihaber olan insanlarla dertleşmek kıymet verdiğim bir hayalimdir. Adımı duyurmayı ve kalemi hiç bırakmamayı hedefliyorum.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Aslında bu soruya verebilecek net bir cevabım yok. Çünkü elimde 6-7 yaşlarında yazmış olduğum bir şiir olmasına rağmen farkındalıklı bir başlangıç yaptığımı söyleyemem. O yaşlarda edindiğim ilgi, ortaokul ve lise yıllarındaki düşünce yapımla kaynaşıp olgunlaşa olgunlaşa bugünlere geldi ve yarınlara gitmekte…

Kalemimi kağıdın üzerinde dans ettirircesine rahatlıkla savurduğumu söyleyemem. Çünkü yazarken çoğu zaman dalıp giderim. Bir sorunun, bir gayenin sancısını hissettiğim o hayal anlarında tabiri caizse kabız eşek gibi zorlanırım. Çünkü durumu en doğru şekilde anlatabilmek ve gerçekten o anları yaşayan her insanın beni dinlediğini düşünmek bana bunları hissettirir.

Bazen bir sorunu açığa çıkarmak, onu irdelemek için, bazen içimdeki curcunayı dışarıya atmak için, bazense kendimi böyle yaparak daha güçlü hissettiğim için yazıyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar; yazılarımı geliştirmemi, düşence sistemimi olgunlaştırmamı ve hayata birçok pencereden bakabilmemi sağlayan birer öğretmen gibidir. Kimi zaman birkaç dakikamı, kimi zaman tüm günümü onlara ayırıyorum. Okuduğum kitaplara, yazarlara ait notlar çıkartıp yorumlar yapıyor, kendimce onları puanlayıp kütüphaneme ekliyorum.

Şiir ve roman ağırlıklı olmak üzere her türlü eseri okumaktayım. Ayrıca okumaktan keyif aldığım bazı yazarlara değinecek olursak Tolstoy, Sabahattin Ali, Ahmet Ümit, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Nazım Hikmet örneklerini verebilirim.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat, içine girdiğinde karmaşık, dışarıdan baktığında çok basittir diyebilirim. Çözümlerin, çarelerin olmasına rağmen sorunların hiç bitmediği bir yaşamda; hayat, insanları iyi ile kötü arasında silkeleyip sallarken bir şekilde dengeyi tutturmaya çalışmak hayat amacı olarak tanımlanabilir.

Motivasyonum; düşüncelerimden, ailemden ve umudumdan oluşmaktadır.

İnsanlara tavsiye vermeyi istemem. Sadece unutmamakta fayda var. Her insan değerlidir.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Gözlemlerim, yaşadıklarım, hissettiklerim, düşüncelerim ve hayatımdaki insanlar benim mağaramdaki gölgeleri oluşturmaktadır. Ben onları algılıyor, yorumluyor ve Güneş’e çıkarıyorum.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Ben enli ifadeleri kullanmayı pek sevmem. Ama dilim döndüğünce söylemek gerekirse; kitapları sever, insanları mutlu ettikçe mutlu olur, yaşadığım her bir anı da tekrardan yaşamak isterim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Yazarların kendilerini hem kendilerine hem de başkalarına ispat etmesini ve sanat dünyasına adım atmasını sağlayan bu projeyi başarılı ve takdire şayan buluyorum. Ben yazımın ilk yayınlanmasından sonra tatlı bir mahcupluk hissetmiştim. Aldığım kitaplardaki tüm yazıları okumuştum. Diğer insanların da benim yazılarımı okuduğunu bilmek beni heyecanlandırıyor. Bu durum her yazar için güzel bir duygudur diye düşünüyorum. İnsanları umutlandıran ve destekleyen bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

 

 

 

Instagram: @mkursadc

Mail: mahmudcetin3420@gmail.com

 

 

 

 

Mahmud Kürşad Çetin

 

Ocak 2022

© eecstaticc