for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

Sürekli öğrenme odaklı bir hayat yolculuğum var okuduğum, izlediğim ve dinlediğim her şeyden bir şeyler öğrenmeliyim hayat kısa ne kadar çok şey öğrenir kendi hayatıma ekleyerek yaşarsam okadar çok güzel bir yaşam süreceğime inanıyorum kısa ama dolu dolu bir yaşam olsun istiyorum. Hedefim sürekli yenilenmek teknoloji gibi hem bakış acımı hem de düşüncelerimi yeni fikir ve işlerle doldurmak beni genç ve zinde tutan şeyler eyer yenilenmek olmasaydı hayatımda mutsuz bir yaşam sürerdim üretken ve faydalı işler yapmak birilerinin hayatına dokunup yer edinmek çok güzel bir duygu böylede sürdürmek istiyorum. Hayatın hakkını vererek yaşamak diyorum bunun adına.

Sanat gibi sürekli üreten içinde sanat olan her şeyi ve herkesi sevmek, desteklemek, yaşatmak. Hayatın rengi-neşesi Sanat'ta saklı buna tüm kalbimle inanıyorum. En büyük hayalim dünyadaki tüm çocukların herhangi bir sanat dalıyla yada müzik enstrümanıyla tanışma imkanına sahip olarak  büyümesi ve bunun önemini fark eden  sanatın cidden insanca yaşam için Ekmek ve Su gibi ihtiyaç olduğunun bilincine varan yetişkin bireylerin çoğalmasını diliyorum.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazıyorsunuz?

*Çocuk denecek yaşta başladım. Beyaz defter sayfalarına kalemimle konuşurken, bir arkadaşım “Ahmet Arif’in Hasretinden prangalar eskittim” şiir kitabını hediye etmesiyle şiir ve şair ile tanıştım büyük hayranlık duydum bu sanata kullandıkları dil yüreğimi hoplatıyordu ve babamın “Uğur Mumcu” kitaplarını satın alıp eve getirmesi o dönemler her kes kitap alamazdı. Kitap satan dükkanlar yok denecek kadar azdı. TRT tek kanal televizyonlar siyah beyaz. Radyolar da arkası yarın radyo tiyatrolarını merakla bekleyen, akşamları saat sekizde Adile Naşit  biz kuzucuklarına masallar  anlatan tonton teyzemizi tebessümle izleyen çocuklardık. Charlie Chaplin sessiz filmlerini gülerek izleyen neredeyse hiç oyuncağı olmayan çocuklardık , köy enstitüsü öğretmenlerinin öğrencileriydik sanatla öğrenerek büyüyen mutlu çocuklardık. Hepsinin de büyük katkısı olmuştur yazmama bana öğrettikleri bu güzellikler için hepsine minnettarım.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda? 

*öğretmen biz okuyanlar öğrenciyiz diye düşünüyorum.Kitap kokusu sayfaları okuyup çevirmek yazarın duygu ve düşüncelerini his etmeye çalışmak hele toplumsal sorunları işlemişse ben o yazarın yazdıklarından birşeyler öğrenmişsem değmeyin keyfime okuduğum ve izlediğim her şeyden öğrenmek isterim en büyük felsefem ölene dek öğrenirim, öğrendiğim hiç birşeyi de bilmem. Öğren öğrendiğini yaşadır felsefem yaşayamıyorsanız öğrenmiş olmanızın da bir önemi yok... Dünya klasiklerinin  mutlaka okunması gerektiğine inanıyorum.Grıgoriy Petrov, Amın Maalouf, John Siteinbeek, Arthur Golden, Salman Khan,  Gilles Killer, Michael Ende, Leonardo Cohen, Gayr Chapman liste uzayıp gider en çok severek okuduklarım. Türk yazarlarımızda var severek okuduğum.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat

 

Tavsiye nedir?

*Kolay bir hayatın mümkün olmadığını hepimiz yaşayarak deneyimliyoruz, lakin tamamıyla zorda değil,  her insan bir Dünya ve her insanın hayatı dört mevsime benzer insan yasamı doğaya benzer, buna doğal  afetlerde dahil her gün mutlu olamayacağımız gibi her günde ağlayamayız  acı veren durumlar olduğu gibi bol kahkahalı anlarımızda olacak, kabullenip kalıcı olmadığını geçeceğinin bilincinde olmak gerekiyor her durumu ve koşulu abartmaktan hoşlanmıyorum abartan insanlarda hep itici gelmiştir.  Gözlemliyorum bir çok insanın görmediği fark etmediği yada önemsemediği her şeyin  seyhrine dalıyorum,empati kurup  içinde bulundukları durumu his etmeye çalışıyorum, bu cansız bir nesnede meta da olabiliyor. Mesela deniz kenarında terk edilmiş bir kayık gibi onu yaşatıp dile getiriyorum. Ulusal hiç bir soruna duyarsız kalmamak çok önemli.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Dikkat ettiğim nokta şu yazdıklarımın gerçeğe dayalı  olması , yaşanmış olması,  benim için önemli.

Ütopik ,gerçeklikten uzak yazmayı beceremiyorum, hülyalı yazdıklarımı okumak bile istemiyorum kendi hayatımla ilgili çok az yazım var yada şiirim oldukça az anlatırım hikayemi, genelde tanıdığım dünyada gördüğüm olayları özellikle çocuklara yaşatılan açıları yazmak çünkü hiç bir çocuk acıyı hak etmez ve etmiyor acı çekerek büyüyen çocuk sayısı okadar çok ki isteseler de hayatlarında iyi bireyler olamıyorlar. Tüm evrende kötülükle beslenenlerin sebebi olarak acı içinden kinle,nefretle büyümüş bireyler olduğuna inanıyorum.

Kendim odaklı yaşamıyorum bencil ve kıskançlık törpülenmeli yirmi beş yaşına kadar çocuk yirmi beşinden sonra artık bir yetiskinsinizdir, kötü yanlarımı törpülüyorum bunu yapmaya da devam edeceğim insani bir duygu değil kıskançlık ve bencillik şimdi insanlar buna kendini sevme , değer verme yada özgürlük  olduğunu söylüyor fazlasıyla abarttıklarını düşünüyorum  saygı kalktı bu şekilde bir yaşamı doğru bulmuyorum.Enpati kurmadan yaşamak herkese her şeye düşman.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

*Ankara’dan özel yaptırıp getirttiğim, Charlie Chaplin Kuklam.* Kızımın dilediği gibi sevdiği insanlarla şimdiki olduğu gibi sağlıklı bir yaşam sürmesi. *Ünlü  Piyanist Dengin Ceyhan’ının 03.06.2019 da  Selçuk St. Jean Kilisesinde verdiği açık hava konserinde olmayı o muhteşem anı tekrar  yaşamayı çok isterdim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Ben başarılı ve yaptığınız işi doğru buluyorum, genç yazarlara yazma ve yazdıklarını yayınlama olanağı tanıyor olmanız taktire şayan.

Eectasticc devam etmeli diyorum... Hatta eectasticc öykü, eectastic şiir gibi de baskı Projeleri olabilir  bilir diye düşünüyorum, bu haliyle de başarılı ben hep yenilikten yana olgun için gözüm ve beynim yeni bir şeyler arıyor düz çizgide ilerlemek sıkıyor beni, gençler yazmaktan yazdıklarını yayınlatmaktan büyük mutluluk duyuyorlar bir insanı mutlu etmekten daha güzel ne olabilir ki bu sizin başarınız bu vesileyle sizleri kutlar , başarılar dilerim. Keyifli röportaj için ayrıca teşekkür ederim. Sanatla Kalın.

 

 

 

Instagram: @haticdisik220

Mail: saradeniz231@gmail.com 

 

Hatice Işık

 

Haziran 2021

© eecstaticc