for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat benim için tecrübeler ve anılar bütünüdür. Bu nedenle hayat yolculuğumu peşi sıra deneyimlediğim olaylar karşısında biriktirdiğim duygular olarak betimleyebilirim. İleride bu konuda istediğim ve umduğum yegâne durum ise tecrübe edeceğim olaylarda kör bir döngüye düşmemektir. Çünkü her daim yeni hislerle, düşüncelerle tanışarak birikim sağlamak ve genişleyen dünyamda onları kaleme almak istiyorum.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Lise çağımdaki duygu yoğunluklarımın bir dışavurumu olarak yazmaya başladığımı söyleyebilirim. Bu yüzden yazmaya şiir odaklı başladığımı düşünüyorum. Çünkü benliğimin, hem yoğunlaşan hislerim karşısında hızlı ve net bir yansımasına ihtiyacı olduğunu hem de şiirin kendine has bir tınıya sahip olmasının bana şiiri sevdirerek bir uğraş ve zevk alanı haline getirdiği inancındayım.

 

İlerleyen dönemlerde ise  düzyazı türünde yazmaya başladım ve hayal gücümün kurguya yansımalarını görmek yazma eylemini daha anlamlı hale getirdi. Çünkü yazarken  duygularımın değerini ve yoğunluğunu anlayabiliyorum ki duygularımın kızgınlık, sevgi, kıskançlık veyahut başka bir hale büründüğünü en derinlemesine tanımlayabilmek beni mutlu ediyor. Ayrıca kendimden çektiğim parçaları birer ürün haline getirmenin verdiği mutluluğu yaşamak ve insanlarla bunu paylaşmak için yazdığımı dile getirebilirim. Zira paylaşmak yazmanın en öz hali gibi geliyor çünkü ben de yazarken kendimi insanlarla paylaşmış oluyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar benim için sınırsız birer paralel evren kaynağı diyebilirim. Farklı insanlar, yerler ve duygular tanımak istediğimde aklıma kitap okumak geliyor. Genellikle şiir, kurmaca eser, felsefe ve anı kitapları okumayı seviyorum. Orhan Veli, Özdemir Asaf, Şükrü Erbaş en sevdiğim ve kendimi bağdaştırdığım şairler diyebilirim. Öte yandan Hermann Hesse, Albert Camus, Oğuz Atay ise düzyazı türünde en çok beğendiğim ve ilgilendiğim yazarlar.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat, değerini sınırlı olmasından alan ve kötü olaylara rağmen mutlu olmaya çalıştığımız bir kesit.  Motivasyonumun özü  de bu sınırlı zaman içerisinde olabildiğince güzel ve tatminkâr anı yaratma güdüsüne dayanıyor. Bu nedenle hayatımın bir dönemini düşündüğümde hatırlayabildiğim ne kadar çok hatıra varsa hayatımı değerli ve verimli kullandığımı düşünüyorum. Bu düşünceyi körükleyebilmek için de gelecekte daha dolu ve çeşitli hatıralarımın olması motivasyonu içerisinde elimde olanlara sarılıyorum. Bu bakımdan insanlara verebileceğim yegâne tavsiye de hayatın bir anılar bütünü olduğu ve olabildiğince anı toplamalarının değerli olacağıdır. .

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

İnsanın başka formları hayal edebilmesi ve yazabilmesi için ilkin bildiği, hâkim olduğu olguları yazması gerektiğini düşünüyorum. Bir insanın da en iyi bilebileceği varlığın kendisi olması nedeniyle hayatında yaşadığı olayların ya da karakterinin, yazdığı eserlere yansıması en doğal durum olduğu kanısındayım. Ancak bu sürecin devridaim yaptığını ve yazılan eserlerin de sonrasında bireylerin hayat hikayelerini değiştirdiğini böylece etkilenen ve yeniden biçimlenen hayat hikayesi sonucunda yazılmaya değer yeni birçok konunun biriktiği düşüncesindeyim.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşya zamanın değerini anımsatan kum saatim. Öte yandan beni en mutlu edecek olayın yazdıklarım hakkında daimî şekilde insanlarla konuşabilme fırsatı olduğunu söyleyebilirim. Tekrardan yaşamak istediğin olay ya da an olarak ise şiir türünde yayınlanan ilk kitabımı elime aldığımda hissettiğim duygu yoğunluğu olduğunu söyleyebilirim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc’i özellikle yeni yazarlara bir alan yarattığı için çok beğeniyor ve misyonunu özümsüyorum. Ayrıca yazı ile uğraşan insanları bir araya getiren platform olma niteliği sebebiyle de insanlara yeni kapılar açtığını düşünüyorum. Öte yandan sanat kitaplarının daimî olarak yayınlanıyor olması süreklilik getirdiğini ve bu durumun insanlarda olumlu etki bıraktığı kanısındayım ki bu nedenle kitaplarda yazılarımın yer alıyor olması beni mutlu ediyor.

 

 

 

Instagram: @akcan_huseyin_

 

 

 

 

Hüseyin Akcan

 

Ocak 2022

© eecstaticc