for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Tanımlayamıyorum. Murathan Mungan’ın söylediği gibi “Takvim düzeni herkes için aynı olsa da, zaman herkesin içinde başka türlü ilerler.” Bir hedef midir bilmiyorum ama gelecekte yazmaya devam etmeyi diliyorum.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazarak kendimi ifade etmek, okuma yazmayı öğrendiğim günlerden beri alışkanlığım. Ama öykü yazmaya dört beş yıl önce başladım. Herkes gibi okunmak için yazıyorum. “Yazmak intihar etmenin en yasal yolu” demiş Hakan Akdoğan. Ölemediğim için yazıyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Okumayı bilmiyorken bile kitaplarla bir ilişkim vardı. Bu büyük bir ayrıcalık sanırım. Büyüdüğüm evde  canım sıkıldığında gidip karıştıracağım, resimlerine bakacağım kitaplar vardı. Arayıp bulamadığım bir kitap için günlerce kitapçı gezerdi babam. Ortaokul yıllarında kitap okumanın değerini bilen edebiyat öğretmenleri ile kesişti yolum. Birçok Türk ve dünya klasiğini genç yaşta okuma fırsatım oldu. İlerleyen yaşlarımda bazı klasikleri tekrar okuma ihtiyacı duydum -Hala duyarım-. Son yıllarda ağırlıklı olarak modern klasikleri okuyorum. Kafka, Zweig, Jack London aklıma gelen ilk isimler. Büyülü gerçekçilik akımının önemli isimleri Jose Saramago, Gabriel Garcia Marquez hayranlık duyduğum yazarlar. Modern Türk edebiyatında Oğuz Atay, Murathan Mungan, Oya Baydar, Erdal Öz, Sezgin Kaymaz, Ferit Edgü, Hakan Akdoğan, Erendüz Atasü aklıma gelen ilk isimler. Hiç bir zaman çalışkan bir öğrenci olmadım. Okulda ders anlatılırken sıra altından roman ya da öykü okurdum. Hayatımın her döneminde kitap oldu. Başka türlüsünü düşünemiyorum. Nitelikli bir okur olmak için çaba sarf ediyorum. Benim için yazmak kadar hatta daha önemli olan nitelikli bir okur olabilmek.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Tanımlarla aram çok iyi değil sanırım. Hayat ise üstünde tanımlama ve analiz yapamayacak kadar kısa. Yaşamak için motivasyonum sevmek. Yazmak için motivasyonum ölümü bilmek. İnsanlığa sunabileceğim tavsiyeler oldukça genelgeçer. “Hayat kısa, kuşlar uçuyor.”

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Kimse kendinden bağımsız yazamaz bence. Her yazın yazan kişinim aynası. Ayna ise hep görmek istediğimizi göstermez. Sen bir çift güzel göz görme niyetiyle bakarsın. Ayna biri diğerinden daha iri olan gözler sunar. Yanılan göz mü yoksa ayna mı bilemezsin. Yazdığın aynadan gördüklerin, gözler senin.

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşya; kitaplarım.
Beni en mutlu eden; Kızımla ilgili her şey.
Tekrar yaşamak istediğim an; Babamla olan tüm anlar.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc yazma serüveninin bir yerindeki yazanlarla, yeni kalemler tanımak isteyen okurları buluşturuyor. Oldukça anlamlı bir iş. Kendi öykümü kitapta görmek kadar farklı eserleri okumak da beni mutlu etti.

 

 

Mail: gozdehayirli_89@hotmail

Instagram: gozde_calik_

Gözde Hayırlı Çalık

 

Temmuz 2021

© eecstaticc