for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat hiç de çocukken bahsetildiği gibi keyifli ve sürükleyici değilmiş.
Keyifli bir çocukluğum olmadı diyemem ama çok da anımsamıyorum. Ama geri dönüp baktığımda büyüdüğümü görebiliyorum. Küçükken büyümek isterdim, şimdi hep aynı kalmak hatta geri donmek istiyorum. sanırım bu bunaltıcı durumlarda hepimiz istiyoruz çocukluk zamanlarımıza dönmeyi.
Geç teşhis edilmiş dikkat dağınıklığı hiperaktivite kaynaklı, kırmızı çizgilerde yürümeyi tercih ettim. O yüzden iyi ya da kötü bol bol tecrübem oldu. Sanırım ergenliğin bitişi ve gençliğin başlangıcı arasında bir dönüm noktası yakaladım, duygularımın çok yüklü olduğu bir dönemden geçiyorum.
Ne kadar Duygu o kadar şiir gibi geliyor bana.
Umarım hissettiklerini tam anlamı ile ifade edebilir, okuyucularıma Umut ve keyif verebilirim. Kalemin yanında bir de fırça var elimde. Bazen kalemle kağıdın kargaşasından kaçmak için fırçayla renklerin dansına bırakıyorum kendimi.
İlerde ne olurum tam olarak bilemem, adı duyulmuş yazar ya da ressam olmak zorunda değilim. Yazmaktan ve çizmekten vazgeçmeyeceğim, bir iki kişi bile okusa ve anlasa benim için altın değerinde..

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Genelde " en " duygularda yazıyorum. Bir yanım çok kurgusal ve edebiyatsal. Diğer yanım sa çok ciddi ve acımasız gerçeklerle dolu. Hem hayalperest hem gerçekçi yaşayınca bunu şiir ya da resimle ifade edebiliyorum gibi geliyor.
Bahsettiğim dönüm noktasında yoldaşım ve ben hayatın acı gerçekleriyle aynı evde yüzleşiyorduk . Bir duygu fırtınasında, iç sesimden kaçmak için elime yine kalem kağıt almışken üç beş mısra sıraladım. Hiç okutmadım şiirlerimi anlık cesaretle Yoldaşım; Cantekin'e okuttum. O an o kadar beğenmişti ve yüzündeki ifadeyle bana bir ışık verdi, umut oldu ve cesaretlendirdi. Verdiği tepki beni çok etkilemişti, en çok onun için aldım kalemi elime. Ona ne kadar teşekkür etsem az..
‌ Bahsetmek istediklerim var farklı bakış tekniklerim , bazen anlatamadım Duygu veya durum, bazen geçmişe Özlem bazen geleceğe Dilek. Birazcık edebiyattır keyif vermelidir.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Küçükken anneannemin dedemin elinde hep gazete olurdu, her görüşten okurlardı. Babamın yatak ucu kitapları vardı görmedim ama biliyorum okuyordu. Annemle biraz benziyoruz sanırım, el becerileri onunla kuvvetlidir güzel resim yapar. Kısacası yaz zamanı  oturup sülalece kitap okuduğumuz zamanları hatırlıyorum...
Ciddi bir dikkat dağınıklığı problemim olduğu için sürükleyici kitaplar daha ilgimi çekiyor. Tek nefeste okuyabileceğim kitaplar tercihim.
Açıkçası şiir kitabı da okumak çok keyifli geldi. Yazmaya başladığımda ilk fark ettim ki evde çok az şiir kitabı vardı. Okumak; rahatlatıcı, öğretici ve sanırım kendine vakit ayırmanın en güzel hali. İstediğimiz her yerde okuyabiliriz, birçok insandan kitap okumaya vaktim yok cevabını alıyorum. Kitap okumak sınırlandırılamaz bir şeydir günde 1 sayfa bile olursa kendine vakit ayır ve oku sonra devamı gelecektir..

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat, doğum mucizesi ile başlayan, seçim+sonuçla sarmal ve kaçınılmaz son ölümle biten yaşama halidir. Son zamanlarda meditasyon en büyük motivasyon kaynağım.
Olumlama meditasyonları, anda olma/kalma meditasyonları favorilerim arasında yer alıyor.
Ben de tesadüf inanmayanlardan biriyim, hicbirsey amaçsız değil. Ve ne kadar olumlu enerji verirsem o kadar olumlu geri dönüşler alıyorum. Yine kendine vakit ayırmanın hatta kendini tanımının güzel yollarından biri.
Bir diğer motivasyon kaynaklarım ;
Venüs ve Ay

Tavsiye;

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda ve fikri hür yaşa.

Doğduğunda çıplaktın , bir kefenin sarıp öylece gömecekler.

 

Ve bir kere dünyaya geliyorsun,

 

Ne istiyorsan yap, aklından geçeni o an söyle ama kimseye de kırmamaya özen göster.

 

Sürekli konuşmak istediğin bir konu varsa ama bunu şu ana kadar yapamadiysan, tam da zamanı.

 

Bir şeyleri erteleme, hayır demeyi bil, güvendiğin en az 2 kişi olsun ama onlara da %100 güvenme.

 

Konu komşu ne der diye düşünme, topu topu 15 dakika konuşurlar hakkında o hayat sen yaşıyorsun istediğin gibi yaşa.

 

Hayvanları sev , bitkileri sev, gökyüzünü izle.

 

Negatif düşüncelerden kendini uzak tut, beyin çok oyuncu bir yapı sürekli negatif düşünürsen negatif oynamaya başlıyor, sen daima pozitif düşün ki pozitif olsun.

 

Bol bol düş, kalkmayı öğrendiğinde daha kolay olacak.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Bazen çok yoğun hissettiğim duyguları ifade etmekte zorlanıyorum, bazen utanıyorum bazen de korktuğum için ifade edemiyorum. Şiir vermek istediğin duyguyu kısa cümlelerle anlatma haldir. Birçok türü vardır, uyak, kafiye ve benzeri bir sürü terim. Ben şiiri kurallarla yazamam. Çok detaylı düşünen biri olduğum ve asla susturamadığım ic sesim var. onları anlatmak istediklerim ile birleştirdiğim de kendimi ya da derdimi bir şekilde anlattığım şiirler ortaya çıkıyor.
Hatta Bahar kitabınızda yayınlanan ilk şiiri Cantekin'e yazmıştım, yeri geldi şiir bizim yoldaşımız oldu. Ve benim de ilk yayınlanan şiirim. O yüzden benim için çok özel. Şanslı bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum :)

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:
En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar
yaşasaydım dediğiniz olay?

En sevdiğim eşya babamın aldığı minik altın yüzük.
Venüs ve Ay; yeni şehir, yeni ev, sıfırdan bir düzen.
Çanakkale'de lise okurken yurtta kalıyordum, Büyük bir olay ama sanırım en keyifli yaşadığım yerde yurt ve Çanakkale.
Çanakkale'ye geri dönmek isterdim o zamana, tabii mümkünse şimdiki tecrübelerimle.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc
tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları
hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek
istediğiniz şeyler nelerdir?
 

Kim düşünür ki Instagram hikayeler tarafında gezinirken birden şiirlerinin iki kitapta yer alacağım diye. Çok değerli bir ilk adım oldu benim için. Ve ayrıca çok teşekkür ederim hem kendim adına hem de tüm yazarlar adına . Keşfedilmemiş bir sürü güzel yetenek var umarım ışık olursunuz. 
 

**
Ne demişler "hayat geniş alanda komedi dar alanda trajedi" bakış açını değiştir.

 

 

 

Instagram: @calisanezgiii & @ezgininkalemiiii

Twitter: @EzgiVeKalemiii

 

Ezgi Çalışan

 

Haziran 2021

© eecstaticc