for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığım, düştüğüm anlarda kendimi kaldırmam gerektiğini bilerek adımladığım bir hayat yolculuğum var. En kıymetli hayalim de bu yolun sonuna varmak ama her sondan yeni bir başlangıç yaratmak. Ayaklarımın üzerinde güçlü bir şekilde durup örnek olmak istediğim çok satır var.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya ilkokulda çalışma kitaplarının birinde doldurulmasını istenen bir sayfa ile başladım. Yukarıda verilen konuya uygun bir metin yazın diyordu ve ben o gün başlığı "Huzurevi" olan bir yazı yazdım. Hâlâ unutmuyorum yıllar geçmesine rağmen. Hatta sonu da, "Yalnız kaldıktan sonra ne kadar huzurlu olabilir o ev?" diye bitiyordu. İçimdeki duyguları aktarmak, üzerinden yıllar geçse dahi hislerimi unutmamak için yazıyorum. Yazarken biraz hüzün, bitirdikten sonra da gurur içerisinde oluyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Yaşattıkları dünyanın merkezine çekiyorlar beni. Okuduğum gün, boşa geçmemiş gün demek oluyor. Kitaplarla ilişkim gelecek hayalimi yansıtıyor. Bu yüzdendir ki, kitapların satırlarıyla düşüncelerim arasında görünmez bir bağ olduğunu düşünüyorum. Şiir kitapları daha çok ilgimi çekiyor. Bunun yanında içsel yaşamı yansıtan psikoloji kitaplarına da ilgim var. Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Özdemir Asaf herkes gibi benim de ilklerim arasında.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat; herkesin kendi hikayesini yazdığı, yazılanı oynadığı bir sahne benim için. O sahnede attığımız her adım, seçtiğimiz ya da seçmediğimiz yollar bir sonraki perdeyi belirliyor. Bu yüzden benim de motivasyonum sevdiğim müziklerden ve daha iyisini yapan insanlardan geliyor. Eğer motivasyona ihtiyacım varsa kendi başıma kalıp içimi dinlemeyi seçiyorum. Karşımıza çıkan zorluklar, el uzatamadıklarımız hiçbir zaman öz sevgimizin önüne geçmemeli diye düşünüyorum. Karanlıklar, ışık tutamadığımız sürece bize yolumuzu kaybettirir. Aydınlığa çıkabileceğinize dair inancınız varsa, siz değil karanlık korkmalı. Hiçbir zaman umudunuzu siyaha teslim etmeyin.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikayemin bana öğrettikleri sayesinde yazabiliyorum ya da tam tersi. Yazdığım olumlu şeyleri hayatıma çekmeye çalışıyorum.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam şiir defterim. Beni en çok mutlu edecek şey, başarımla ailemi gururlandırmak. Keşke tekrar yaşasaydım dediğim olay, yazmaya başlama hikayemdeki yazım için güzel öğretmenimin bana sarıldığı ve ilk gururumu yaşattığı o an.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc gerçekten çok ilgili ve sanat dolu bir yer. Bir kere dahil olunca kopmak istemiyor insan. Sanat Kitapları her şeyiyle çok güzel ve kendini kanıtlamak isteyenler için özel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yayınlanan yazılarımı yıllar sonra da açıp okumak için sabırsızlanıyorum. "Yolumuzu sanat aydınlatsın."

 

 

 

Mail: esma53nur@gmail.com

Esmanur Yılmaz

 

Şubat 2021

© eecstaticc