for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu nehirde sürüklenen bir yaprak olarak tanımlıyorum. Hayat bir nehir misali, biz  de sürüklenen bir yaprak. Debiden daha çok kuvvetimiz varsa bazen karşı koyabiliyoruz gidişata.  Olmuyorsa şayet boynumuz bükük kendimizi bırakıyoruz gidişata. Ben de bir yaprak olarak  olabildiğince yaprağa değinmek, umut olmak amacım. Nehrin debisine meydan okuyacak gücü  kendimde bulmak, ama nehre duyduğum güven ve sevgiyi yitirmemek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya başlamamda belirli bir olay veya tarih yok. Ancak biliyorum ki daha yazmayı ilk  öğrendiğimde derdimi kağıtlara dökmeye başlamıştım. Edebi olarak olmasa bile bu, ne zaman bir  derdim sıkıntım olsa, ya da ne zaman sevincimi o küçücük yüreğime sığdıramasam kaleme sarılır  defteri dost bellerdim. Sonraları ise büyüdükçe okul sayesinde farklı yazı türlerinde denemelerim  oldu. Lisede derslerin yoğunluğu yazma hevesimi kırmıştı, ama o kalem elimden hiç düşmedi. Sabah erkenden yola koyulur, daha kimse gelmeden okula gider sıramda oturup yazılar yazardım. Ders zili  çalana kadar rutinim bu oldu bir süre. Okulun hayatımdaki yoğunluğu azalınca ise, kendime ayırdığım  zaman hayli arttı ve hayatımda en önemli mefhumun yazmak olduğunu fark ettim ve kendimi yine  yazmaya adadım. Bu yolculuğum kalemi elime ilk aldığımda başladı. Heybemi bağladım belime,  yürüdüğüm yol uzun ve meşakkatli. Benimse gayretim heybemi doldura doldura bu yolu hakkıyla  yürümek.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar hayatımın her anında vardı ancak her yıl biraz daha okumaya ayırdığım vakti arttırmaya  çalışıyorum. Kitap okumalarım çeşitli olmakla beraber, son zamanlarda şiir türünde okumalarım  oldukça arttı. Her şairden yazardan okumaya çalışıyorum.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat bir gemiden ibaret, bizse dümeninde birer kaptan. Bazen dalgalar çok kuvvetli olur, dümeni  kontrol oldukça zorlaşır. Böyle zamanlarda vazgeçmeden çabalamaya devam etmek gerekir. Ben  kendi gemimin en iyi kaptanı olmaya çalışıyorum. Benim motivasyon kaynağım dalgaları aştıktan  sonraki gurur ve sevincim. Siz kıymetli okurlarımıza da naçizane tavsiyem, dalgalardan korkmayın ve  yapabileceklerinizin farkında olun.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayatım yazmakla anlam buluyor, yazılarımsa hayatla anlam buluyor. Aradaki ilişki yalnızca bu.  Hayatımı ve yazmayı ayrı düşünmek mümkün değil.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam, kalemim ve fırçalarım. Beni en fazla olabildiğince insanın hayatına dokunmak  mutlu eder. Tekrar yaşasaydım dediğim bir şey yok.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc yazı dünyasına yeni adım atan yazarlara cesaret ve umut oluyor. Ayrıca birçok yazarın  uğrak noktası. Bu yolda verdiği desteklere teşekkürümü sunar, destek ve başarılarının devamını  dilerim.

 

 

 

Instagram: @lafzahsen

Bubisanat: https://bubisanat.com/@lafzahsen

Mail: e.ferhan1276@gmail.com

Emine Ferhan Barım

 

Haziran 2021

© eecstaticc