for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Sade, sıradan ama şanslı ve keyifli bir yaşam. Hayattan beklentim olan doyumlu bir yaşam anlayışım, köpek dostum Şans’ın hayatıma katılması ile ciddi şekilde yön değiştirse de; hayatımın değişmezi, ilgili dönemdeki Eda neyi önemsiyorsa, o duruma yüzde yüz odaklanmam ve tadını çıkarmam. Keyif almak, coşku duymak, merak/öğrenmek, sevgi, dostluk ve katkı sağlamak ise önemsediğim değerlerim. Hayatımı da sanırım bunlar şekillendirmekte. Gönülden isteğim; en yüksek potansiyelime doğru kendimi gerçekleştirmek, doğal yeteneklerimi hayata sunarak, keyifli-doyumlu bir hayat yaşarken, fayda da sağlamak. Hayatın da, kendimin de tadını çıkarmak. Doğa, dans, müzik, kitaplar, sanatın her türü, ezoterik seminerler/sanat kursları, yaratıcılık, ilham, huzur, neşe, sağlık,bereket,  keşifler ve tüm sevdiklerimle keyif dolu zamanlar da benle olsun tabii ki.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Okuma / yazma öğrenir öğrenmez resimli kitaplar hazırlamaya ve peşinden şiirler yazmaya başladım. Kısa hikayeler,  tamamlamadığım 2 kitap ve 1 masal denemem ise 30’lu yaşlarımda başladı ve devam ediyor. Yazmak, her zaman kendimi ifade etmenin en kolay yolu oldu benim için. Hikayelerim hayatımda yaşadıklarımın bende bıraktığı izler ya da hayallerimden doğarken, şiirlerim ise herhangi bir anda, akıştaki bir olay/sahnenin bende doğurduğu hislerle gönlümden kağıda akıveriyor. Sanırım yazdıklarım ile; kendimle sohbet ediyorum, yüzleşiyorum ya da niyetlerimi iletiyorum hayata. Kafamda bir kurgu, varılacak bir son, ya da verilecek bir mesaj olmuyor. Sanırım, amatör bir yazar olmanın tadını çıkarıyorum ☺  

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Yaş döngülerinde ya da ruh hallerime göre farklı anlamlar taşıyarak, kitaplar hep hayatımın vazgeçilmesi olmuştur. En yakın arkadaşım, bilgi kaynağım, sinir ilacım, hayallere daldıran mutluluk hapım, ufkumu açan öğretmenim ve son yıllarda hakikati arayışımdaki yol göstericim. Etkilendiğim kitap ve yazarlar buraya sığmayacaktır; o nedenle aşırı betimleme içermeyen ya da siyasi kitaplar hariç her kitabı okurum, severim demem daha doğru olur. Kalbimde iz bırakan tarzlara örnek olması adına ise;  Küçük Kadınlar, Küçük Prens, Pippi Uzunçorap serisi, Başucumda Müzik, MS 2150, 5. Boyut (Ali Erdinç Başaran), Ahuna (Umut Kısa), Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim, Toni Morrison ile Azra Kohen’in tüm kitapları ile Orhan Veli Kanık, Özdemir Asaf, Edgar Alan Poe ve yeni dönem şairlerimizden Funda Öner’in şiir kitaplarını söyleyebilirim. Bu kitap/şiirlerden sahneler, sözler farklı zamanlarda gönlüme düşüverir.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Bana göre hayat; kendini tanıma, kabullenme, sürekli keşfetme, gelişme ve kendinin/yaşamın tadını çıkarmayı öğrenme süreci. Tüm bunların mihenk taşı ise sevgi. Kanımca, farklı senaryolar içinde hepimiz sevginin peşindeyiz. Sevilmek için bir şeyler yapmak değil de, sevdiğin için bir şeyler yapmaya başladığın anda; hayatın mucizesi de ortaya çıkıyor sanki. Bu yüzden benim artık tek motivasyonum kendimin istekleri doğrultusunda, tabii ki hayatın her unsuruna saygı ve sevgide, vicdanım rahat bir şekilde eğlenerek yaşamak. Şu ana dek cevaplarımın içinde yer alan değerler ve hayallerim de tabii ki hayat çoşkumu, doyumumu artırıyor. Her insanın da, kendi hayat tanımına özel tavsiyelerini kendileri için oluşturmalarını gönülden dilerim. 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Bugüne dek yazdığım ve çizdiklerimde bilinçli olarak ya da bilinç altından; yaşadıklarımdan, yaşamdan ya da hayatımda eksik hissettiğim özlemlerimin yarattığı hayallerden esinlendiğimi düşünüyorum. Hedefim olan profesyonel bir eğitim sayesinde, bunun beni sınırlama riskini aşmak isterim. Ayrıca, sahne almasını istediğim bir kişisel gelişim senaryosu ve çocuk kitapları yazmak var yıllardır zihnimde. Bu profesyonel yaklaşımı bunlarda kullanmak isterim, çünkü orada vermek istediğim mesajlar var.

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Afrika’dan aldığım Kuş Kartlarım

Yıllardır zihnimde- gönlümde olan bir senaryo- projenin sahnelenmesi

Çocukluktan- 1990 yılına dek Bodrum’ da geçirdiğim her bir yaz tatilim

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Eecstaticc sanat kitapları basımı, birçok anlamda hayata katkı sağlayan bir proje. Her yaştan, her mecradan insanın yeteneklerini paylaşmasına fırsat tanıyor ve bir yol açıyorsunuz. Mayıs, 2021 tarihinde yayınlanan Bahar isimli kitabın 101. Sayfasında iki şiirimle yer aldım. Bu çok geç kaldığım bir hayalime, benim, önemli bir adım atışım oldu. Oysa ki, aynı kitapta iki eseriyle yer alan çok genç bir yetenek içinse, bundan sonra yazacağı kitaplar için harika bir başlangıç oldu. Ayrıca, başvuruların seçiminden başlayarak, basım aşamasına dek tüm süreci muhteşem bir zarafet ve profesyonel tutumun birleşimde bizlere yaşattınız. Tesadüf eseri, doğum günümde bana hayatımın en güzel hediyelerinden birini vermiş oldunuz. Artık hayal değil, hedef olarak görüyorum yazar olmayı. Gönlümdeki tutkumu yıllar sonra hatırlamaya ve cesaret etmeye vesile oldunuz. Sonsuz teşekkürlerimi ve sevgimi iletiyorum.

 

 

 

Instagram: edavesans/Instagram

Mail: edaural06@gmail.com

 

 

 

 

Eda Ural

 

Temmuz 2021

© eecstaticc