for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğuma bir sıfat ekleyecek olursam, bu yavaş olurdu. Yavaş ve temkinli ilerliyorum. Ancak oldukça da eminim, karşıma çıkan zorlukları ve güzellikleri her bir zerresine kadar yaşayarak devam ediyorum. Hayatımın devamında da gerçek anlamda, doyasıya yaşamak ve bu sayede edindiğim yeni bakış açılarını yazılarım yoluyla insanlarla paylaşmak istiyorum. Başarılı bir yazar olmak en büyük hayallerim arasında.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya lise yıllarımda, kendimi ararken ve ne yapmak istediğimi sorgularken başladım. Aynı zamanda anlaşılmak ve diğer insanlara ulaşarak ‘bakın ben de varım, buradayım.’ demek istiyordum. O yaşım için konuşacak olursam bunu başardım da. Hem anlaşıldım, hem de binlerce okuyucuya öykülerimi ulaştırarak varlığımı kanıtladım. Birkaç yıllık aranın ardından bugün yine aynı yolda ilerliyorum. İnsanlara yazdığım cümleleri ulaştırmak ve onların yazdıklarımı okurken keyifli vakit geçirmesini istiyorum.

 

Okuyanların eğlenmesi ve mutlu olmaları isteğime karşılık yazılarımı yazarken  genelde buruk ve hüzünlü bir halde oluyorum. Öykülerim eğlenceli olabilir ve hatta kocaman bir mutluluktan da bahsediyor olabilirim. Ama ben hep, engel olamadığım bir şekilde üzüntülü hissediyorum. Sanırım kurguladığım o dünyanın gerçek olmayışı ve bir türlü gerçek olamayan o dünyanın güzel detayları beni garip bir şekilde üzüyor.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar benim öğretmenim.Bildiklerimi ya kitaplardan öğrendim ya da öncesinde öğrendiğim şeyleri kitaplar sayesinde sorgulayarak özümsedim. Öğrenilecek çok fazla şey var ve her şeyi yaşayarak öğrenmemiz mümkün değil. Bu yüzden kitapların iyi bir öğretmen ve okumanın da iyi bir öğrenme yolu olduğunu düşünüyorum. Mesleğim gereği okuduğum akademik kitaplar dışında en çok roman okumayı seviyorum. Rus edebiyatına ise diğerlerinden daha çok ilgili olduğumu  söyleyebilirim. Belirli bir yazar ismi söyleyebilmem ise oldukça zor.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı bir oyun olarak görüyorum. Kuralına göre oynamak da, tüm kuralları yıkıp kuralsızlıklar içinde kalmak da bizim elimizde. Bence her ikisi de denenebilir, zararlı şeyler değiller. Çünkü bana göre asıl önemli olan oyunumuz bittiğinde izleyenlerin bizi ne kadar ve nasıl hatırladığı. Beni motive eden düşüncelerden birisi de bu. Oynarken eğlenmek ve izleyenlerin hayatına bir noktadan dokunup iz bırakmak istiyorum. 

 

Bu konuda motive olurken örnek aldığım insanlar var. Bu insanlar dünyanın öbür ucunda yaşasalar ve beni hiç tanımayacak olsalar da benim için çok kıymetliler. Çok fazla zorlansam dahi devam edebilmeyi ve çok yönlü düşünerek insanlara da bu şekilde yaklaşabilmeyi onlardan öğrendim.

 

Kendimi hiç tavsiye sunabilecek bir noktada görmesem de okuyanlara söylemek istediğim ve benim de hep aklımın bir köşesinde tuttuğum bir şey var. O da kibarlığı elden bırakmadan kendimizi ifade etmemiz gerektiği. Ne yolla yapıldığı mühim değil fakat mutlaka aklımızdaki şeyleri açığa çıkarmalı ve üretmeliyiz.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikayem ve yazdıklarım arasında çok kuvvetli bir ilişkinin olduğunu söyleyemem. Çünkü yazarken farklı bir dünyanın kapılarını açıyor ve kendimden çok farklı karakterleri o dünyaya misafir ediyorum. Yazdıklarım benim olmadığım bir yerde geçiyor, o yerde başıma gelmesi mümkün olmayan olaylar yaşanıyor ve öykülerimdeki insanlar da genelde benimle ortak düşünceleri paylaşmıyor. Yazarken hem o hayal dünyasını hem de cümlelerimin sınırlarını zorlamayı seviyorum. Bu yüzden yazdıklarım benim yavaş ilerleyen hayatımla çok benzerlik taşımıyorlar.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam yazılarımı paylaşmama olanak sağlayan bilgisayarım.

Beni en fazla mutlu edecek şey, sevdiğim insanların mutlu ve sağlıklı olması.

Tekrar yaşamak istediğim olay ise yok. Sanırım geçmişin hiçbir anına geri dönmek ve yeniden yaşamak istemiyorum.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

İlk olarak eecstaticc’i başarılı bulduğumu söylemek istiyorum. Onlarca insanın yazdıklarını başka insanlara ulaştırabilme isteğine çok güzel bir şekilde yanıt veriyorsunuz. Sanat kitaplarınızın hepsini okuyamamış olsam da her sayfasında başka bir kalemin yazıları olduğunu ve ortaya koyulan emeği düşününce tüm sayıların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki, daha çok insana ulaşabilir ve daha çok insanın hayallerine doğru güzel bir adım atmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Son olarak, bana güzel fırsatlar tanıdığınız için hem sizlere hem de beni her zaman destekleyen aileme, en yakın arkadaşıma ve tüm okuyucularıma çok teşekkür etmek istiyorum. Daha iyi bir dünyayı yazmak ve o dünyayı gerçek kılmak dileğiyle.

 

 

 

Instagram: @dilara_s1

Mail: dilarasinankili@gmail.com

 

Dilara Sinankılı

 

Mart 2021

© eecstaticc