for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumda yazmak hep çok önemli oldu. Çocukken birçok öğrencinin yük olarak gördüğü kompozisyon ödevlerini yapmak benim için inanılmaz keyifliydi. Yazarak rahatladım hep. Her zaman günlüğüm vardı. Günlük tutmak hem rahatlamamı sağlıyordu, hem de yaşadıklarımı ve hissettiklerimi anlamlandırmama yardımcı oluyordu. Hem sırdaşım, hem yoldaşım, hem arkadaşım oldu yazmak. Hayat yolculuğumla, kelimelerle yolculuğum hep iç içe oldu aslında. Meslek yaşantıma da reklam yazarı olarak başladım. Bir yandan reklam yazarken, özel hayatımda da blog yazarak rahatladım, günlük yaşamımı şifalandırdım. Öykülerle ise kurgunun büyülü dünyasını keşfettim. 

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmak hep hayatımdaydı. Sözcüklerle ilişkim her zaman iyi oldu. Hani sizi çok iyi anlayan biriyle olduğunuzda kendinizi iyi hissedersiniz ya, yazmak benim için öyle. Kendimi rahat hissettiğim bir alan. Kurgu yazmaya başlamam ise bir öykü atölyesine katılmamla oldu. Bir grup öykü aşığıyla yazdık, çizdik, ustaları yorumladık. Kendi yazdıklarımızı değerlendirdik. Birbirimizi yazdıklarımızdan tanır olduk. Yazma yolculuğunda, yol arkadaşlarınız olması önemli. Yazı kabilem bana çok şey kattı, hala da katıyor. Yazdıklarımızı birbirimize yolluyor, yapıcı eleştirilerle kendimizi geliştiriyoruz. Hangi duygularla yazıyorum diye düşündüğümde, öne çıkan birkaç şey var. Öyküleri, sokağa çıkmak için sabırsızlanan çocuklara benzetiyorum. Onu dışarı çıkartmazsan asla rahat vermiyor. Çıkınca da huzur geliyor. O yüzden kurgu yazarken hem rahatlıyorum, hem bazı duyguları şifalandırıyorum, hem de eğleniyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar da yazmak gibi benim sadık arkadaşlarım.  Daha çok roman ve öykü okuyorum. Tarih ve araştırma kitaplarını da takip etmeye çalışırım ama son dönemlerde, daha çok kurmacanın izini sürüyorum. Paul Auster, Zweig, Alain de Botton, Sabahattin Ali, Sait Faik, İnci Aral ve niceleri… Gerçekten yazar saymak zor. Çünkü bazen bir kitaptaki bir cümle kafanda bir ışık yakıyor. Yakın dönemde Sait Faik ödülü alan Sermin Yaşar’ın da tüm öykülerini takip ediyorum, dilini ve tarzını çok beğeniyorum. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatın herkese verdiği bir armağan var. İnsana kaosun ortasında bile huzur verecek, devam etmesine yardım edecek, motive edecek… Bu sanatın bir dalı olabilir ya da spor.. Kendini yakın hissedeceği bir armağan. Onu bulduğu zaman hayatın getirdikleri daha katlanılabilir bir hal alıyor. 

Bunlar dışında küçük şeylere değer vermek motivasyon oluyor bana. Güzel bir kahve, yeni demlenmiş çay, açan bir çiçek, yürüyüş yapmak, yürüyüşte gördüklerim, dinlediğim müzik, kızımla, ailemle, arkadaşlarımla vakit geçirmek bunlar insanı anda tutan güzellikler… Ve beni motive ediyorlar.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Özellikle ilk başta insan çatlaklarından sızanları yazıyor. Sonrasında ise farklı zamanlarda, farklı hayatlardan yansıyanlar, minik minik oya gibi işlenen büyük resme dönüşüyor. Kurguda hayattan yansıyanlar olabilir tabii ama bambaşka biçimlerde, farklı kimliklerde.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Sembolik olarak masamı seviyorum. Masamın başındaysam kendimle baş başa, başka dünyalara seyahat edebiliyorum demektir. Buhurdanlığımı seviyorum, güzel kokularla beni rahatlatıyor. Beni mutlu edecek şey, dünyanın normalleşmesi ve yeni ülkeler görebilmek. Keşke yeniden doya doya seyahat edebilsek. Gezip görmek bi yana, ufuk açar, ne öyküler çıkar…

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstatic’in yaptığı şeyi çok değerli buluyorum. Takipçileri için her gün yaptığı paylaşımlarla nefes oluyor, yaşama estetik ve sanat katıyor. Sanat Kitabı ise yazmaya gönül verenler için paha biçilmez bir platform. Yazdıklarımızı basılı olarak görebilmek çok keyifli. Bu arada her Sanat Kitabı’nın kapağı ve konsepti çok şık ve yaratıcı. Her sayıyı merakla bekliyorum. Bize sayfalarında yer verdiği için de çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

Web Sitesi: https://denizkoker.wordpress.com/

Instagram: @denizin.aynasi & @denizkoker

 

Deniz Köker

 

Haziran 2021

© eecstaticc