for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Adıyaman’ın Besni ilçesinde Çakırhöyük kasabasında doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini Adıyaman’da okudum. Üniversite’yi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdim.Hayat yolculuğunda olmasını istediğim en çok şey iyi bir öğretmen olmak ve edebiyatı, şiiri, kitap okumayı, yazmayı sevdirmek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya lise yıllarında  başlamakla birlikte, benim için artık bir yol amaç olarak yazmayı edindiğim zaman olarak belirtmek gerekirse üniversite de çok değerli Atilla Kaşıkçı hocamın önerisiyle başladım diyebilirim.  

Yazmayı iyileştirici bir güç olarak görüp , yazarak kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Belli bir akım çerçevesinde yazmayıp, duygu ve düşüncelerimi kağıda yansıtmaya çalışıyorum

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap okumak farklı duygu ve  düşüncelerin dünyasında geziyor hissi uyandırıyor bende. Bu yüzden kitap okumayı çok seviyorum.

Psilolojik, tarihî ve romantizm anlayışıyla yazılmış romanları okumayı daha çok seviyorum. Peyami Safa, Nazan Bekiroğlu  daha çok ilgi alanımda olmakla birlikte farklı tarz ve isimleri okuyarak sınırlandırmıyorum kendimi.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı,kimi basamaklarında soluk soluğa kaldığımız,kimi basamaklarında oturup nefes aldığımız iniş ve çıkışları olan bir merdivene benzetiyorum.

Beni en çok motive eden şey yazı yazmak, kitap okumak ve müzik dinlemektir. Hem kendime hem insanlara sunmak istediğim şey: Hayatta düzeltmek istediğimiz her ne varsa bunun yolu okumaktan  geçiyor.Okuyarak, öğrenerek ve  iyiliğe hizmet ederek düzeltebiliriz.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Yazdıklarım ile hayat hikâyem arasında belli bir ilişki olduğunu söyleyebilirim. Bende bıraktığı etkiyi kâğıda dökmeye çalışıyorum.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam kitaplarım. En mutlu edecek şey beni, atanıp öğrencilerimle kavuşmak, hayalini kurduğum kitabı yazmak. Keşke tekrar yaşasaydım dediğim şey, çocukluğuma dönmek.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc; edebiyata, şiire  sanata ve bu yolda ilerlemek isteyenlere fırsat yaratıp öncülük ediyor.

eecstaticc’te yayınlanan yazılarımı hâla yeterli bulmayıp daha çok çalışıp güzel şeyler kaleme almaya çalışacağım.

Son olarak: En güzel şey nedir? diye sorsalar.Yazmak eylemlerin en içten ve en güzel olanı derim.

 

 

 

Instagram: @tknky_dn

Facebook: Döne Tekinkaya

 

 

 

 

Döne Tekinkaya

 

Ocak 2022

© eecstaticc