for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat bir deniz misali, o denizde dalgalarla boğuşmak da var maviliklerle süzülmek de. Önemli olan her daim akışta kalabilmek ve yolculuğun tadını çıkarabilmek diye düşünüyorum. Benimsediğim ülkü ise sevdiğim, ilgilendiğim alanlarda kendimi geliştirmek ve daima kendime yeni bir şeyler katabilmek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Okumayı ve yazmayı her zaman sevmişimdir. Yazma serüvenimin bir başlangıcı var mı bilmiyorum. İlkokulda kompozisyon yazmayı çok severdim hatırladığım yegane başlangıç bu. Üniversitede de Felsefe okuduğum için okumak, yazmak kaçınılmaz hale geldi. Üniversite döneminin başlarında şiir yazmaya başladım tabii o zaman ne yaptığımın çok farkında değildim, yeni yeni özümsüyorum. Yazmak beni aşırı rahatlatan bir şey, bazen o an yaşadığım bir duyguyu yazıyorum bazen ise bir başkasının sesi olabilmek adına yazıyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Çocukluğumdan beri kitapları çok sevmişimdir, bu noktada getirdiği kitap setleriyle bana en büyük arkadaşı kazandırdığı için babama teşekkür etmek istiyorum. Önceleri roman okumayı çok sevsem de Nazım Hikmet ile tanışmamdan sonra şiir beni içine çekti diyebilirim. Şiir okumayı da dinlemeyi de naçizane yazmayı da çok severim. Mina Urgan, Peyami Safa, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Sezai Karakoç sevdiğim kalemlerden bazıları. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Bana göre hayat uzun ve güzel bir yolculuk. Bu yolculukta yolun kenarındaki manzarayı kaçırmadan ama aynı zamanda yoldan da çıkmadan ilerlemek gerekiyor. Başlangıç noktasına hiçbir zaman geri dönemeyeceğiz en büyük motivasyonumuz bu olmalı diye düşünüyorum. 

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayatımla yazdıklarım bir girift halinde fakat her zaman kendi hayatımı yazmıyorum. Yanlış bir şeyler olduğunu düşündüğüm bir konuda da yazıyorum, bambaşka birinin dünyasından bir şeyler de yani kalbime dokunan her konuda yazabilirim.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam dediğim bir eşya yok. 

Beni en fazla mutlu edecek şey ileride kendi kitabımı yayımlamak. 

Piyano çalmaya başladığım anı tekrar yaşamak isterdim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Eecstaticc’in oluşturduğu kolektif birliği seviyorum, bence yaptığınız şey çok değerli. Sanat kitaplarında yer almanın yanında yeni kalemler okumayı da seviyorum. Destekleriniz ve bu güzel röportaj için de ayrıca teşekkür ederim.

 

 

Bubisanat: @beyzabayrakdar

Instagram: @beyzabyrkdr_

Mail: beyza.bayrakdarbb@gmail.com

Beyza Bayrakdar

 

Temmuz 2021

© eecstaticc