for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayatımı bir ip cambazının gösterisine benzetirim. İpin üstünde ne pahasına olursa olsun kalmak, hem heyecan yaratan eğlenceli bir süreçtir 

hem de dikkat ve ciddiyet gerektiren bol antrenmanlı bir çalışmadır. Dengede kalmanın verdiği huzur yolculuğumun en güzel yanı bence. 

Yolumun devamında da önce ailemden aldığım destek ve sevgi ile otuz yıldır süren yazma/ anlatma sürecime devam etmeyi, 

güzel anılar biriktirip iyi insanlar için birkaç iz bırakmayı planlıyorum inşallah.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya 3 yaşında ‘yazı yazı yazcam’ cümlesi ile başladığımı, bu uğurda sevgili abimin kalem ve defterlerini, babamın Almanya’dan getirdiği 

kaset çantasına koyup okula gittiğim oyununu oynadığımı anlatır annem hâlâ. İlkokulda kompozisyonlar, anılar, orta ve lisede şiirler, 

üniversite yıllarında ise deneme, hikaye ve masallarla devam etti yazma hikayem. Dış dünyanın bende bıraktığı izleri paylaşmak için en doğru yol, yazmaktı çünkü. 

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap sevgisi bende hep vardı. Çok küçük yaşlardan beri kitap alır almaz açıp sayfalarını koklayan insanlardanım ben de. 80’lerde çocuk olmak zordu. 

Bu kadar kitap ve imkan yoktu maalesef, sosyal medyadan zaten yok. Değerli bir mücevhere dokunur gibi dokunurdum kitaplara. Hatta ders kitaplarım bile çok değerliydi. Hâlâ da öyledir. 

Hiç ayırmam ben kitapların türlerini. Dili ve anlatımı iyi olan kaliteli her kitap bir şeyler katar çünkü insana. Ama üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumuş olmak 

kitap seçmem konusunda daha dikkatli hale getirdi diyebilirim. Biraz daha akademik, daha alanıma ait kitaplar öncelikli tercihim olmakla birlikte birinci sınıftan sonra tasavvufa büyük ilgi duydum. 

İlk kitabından beri İhsan Oktay Anar’ı, hayranlıkla Cengiz Atymatov’un tüm eserlerini okudum diyebilirim. Emine Işınsu’dan Milan Kundera’ya geniş bir okuma yelpazem var diyebilirim.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Yürümesi kolay ama karmaşık görünen bir yol. Hayat aslında karmaşık değil bana göre. İnsanların algıları, yetiştirildikleri ortam, yaşam biçimleri hayatı zorlaştırıyor sadece. 

Zeki ve donanımlı insanlarla her zorluk  5 dk. da atlatılıyor inanın. İnsanlara tavsiyem her zaman kendimin de uyguladığı 

‘zorlaştırma kolaylaştır’ cümlesi olurdu sanırım. Benim motivasyonumu sağlayan unsur tamamen iç dünyam. Oradaki alış veriş ☺

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Bazen birebir örtüşen eserlerim var tabi. Mesela son günlerde üzerinde çalıştığım bir öyküm bundan on üç yıl önce yaşadığım bir dizi olay ile ilintili. 

Ama tüm yazdıklarım kendi yaşamımı yansıtıyor diyemem. Bazen izlediğim bir film ya da duyduğum bir haber üzerine de yazmaya başlarım.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Eşyaları genellikle sevmem ☺ ama maddi manevi değeri olan bir kitaplığımız var. Çocuklar ve hayvanlar için şiddeti sona erdirecek tüm çabalar beni mutlu eder.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Sanat adına çaba harcayan geniş takipçi yelpazesi olan bir oluşum olduğunu düşünüyorum. Amatör ya da profesyonel yazmaya gönül veren herkese bu oluşumda yer vermeniz çok güzel. 

Sanat, tüm kötülükleridir bence. Özellikle genç kuşak adına sanat kitabı gibi bir dizi yayın oluşturmak müthiş bir katkı bence. Böyle bir çalışmada yer almak benim için de harika bir deneyim oldu. 

Yeni çalışmalarda buluşmak dileğiyle...

 

 

 

Mail: katip.zaman@gmail.com

Instagram: @katipzaman

Berrin Bakır

 

Mart 2021

© eecstaticc