for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Yazmak eyleminin tümden varoluşa yayılmasını, yaşam yolculuğum olarak tanımlarım. Öyle ki, deneyimlenen her iyi ve her kötü, yazıya dönüşebildiği sürece anlam bulmakta. Böylelikle bireyden topluma, insandan insanlığa yayılabilen bir olgunun yaratımı benliğimin sebebidir kanaatimce. Bu yolculuğun devamındaki hayalim ise, eserlerimin farklı dilleri ve farklı yüzyılları görebilmesidir.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Okuduğum ilk eser, Nazım Hikmet Ran'ın ''835 Satır'' adlı kitabıydı. Yaşım epey küçük olduğundan anlamı kavramakta zorlansam da hayata bambaşka bir pencereden bakılabildiğini hissedebiliyordum. Akabinde birçok şairin şiir kitaplarını defalarca okudum ve anlamı kavramaya başladığım yaşlarda içimde beliren anlam üretme duygusu ile kendi şiirlerimi yazmaya başladım. Şiirden hariç türlere ilgi duymaya başladığımda ise, öykü, senaryo, tiyatro oyun metni denemeleri ile yazı dünyamı genişletmeye gayret ettim. Meslek seçim vakti gelip çattığında ise, yazmak harici bir meslek düşünemez olmuştum, o sebeple Dramatik Yazarlık bölümünü bitirip senarist ve yazar olarak yaşamımı bu meslekle idame ettirmeyi sürdürdüm. Tamamıyla aktarmak istediğim fikir ve duygularımı muhatabı ile buluşturabilmek için yazıyor ve muhatabı ile buluşmayan hiçbir duygu ve düşüncenin tamamlanmış olabileceğini düşünmüyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap okumanın haz almak ve öğrenmek ile ilişki içinde olduğuna inanıyorum. Biri ruhu, öteki ise zihni besliyor. O sebeple her gün yemek yiyip su içerek nasıl ki vücudu besliyorsak, kitap okumak ile aynı şekilde ruhu ve zihni besliyoruz kanaatimce, dolayısıyla okumadığım gün açlık çektiğimi söyleyebilirim. Samuel Beckett, Gündüz Vassaf, Franz Kafka, Albert Camus, Oktay Akbal, Küçük İskender, Stephen King sıklıkla ve defalarca etüt ettiğim yazarlar. Varoluş felsefesi içeren eserler, tiyatro oyun metinleri ve yeraltı edebiyatı ekseninde okumayı ağırlıklı olarak tercih ediyorum. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat bir defa başımıza gelen en güzel hediye bence. Üstelik değerlendirmek adına binlerce ihtimale ve sürprize gebe. Ben motivasyon olarak aktörlük mesleğini kullanıyorum, yazılanı yorumlamak ve müthiş bir sosyallik içerisinde olmak bir yandan antisosyallik özlemini doğuruyor, böylece sosyal dünyanın bitim noktasında iç dünyama yöneliyorum. Öte yandan olabildiğince yeni deneyimler ile olup biteni kavramaya gayret edip hayal dünyamı genişletmeye çalışıyorum. İnsanlara başat tavsiyem her konuya birkaç adım geriden bakarak geniş perspektif ile düşünmek olacaktır.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikayem ile yazdıklarım arasındaki ilişki yarı yarıyadır diyebilirim. Yaşadığım hissiyatları mutlaka yazdıklarıma entegre ederek samimiyetimi okurlarıma sunmaya gayret ederim, geriye kalan ise kurgudur, özetle yüzde elli kalp yüzde elli akıl diyebilirim.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam; dört köşeli yüzüğüm. Beni en mutlu edecek şey; eserlerimin akıbetini yaşarken görebilmek. Keşke tekrar yaşasaydım dediğim olay; yaşanan tüm güzellikler biricikliği ile kalmalı kanaatindeyim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc'i yazarlar için özgür alan oluşturması ve okur ile yazarı buluşturduğu gibi yazar ile yazarı buluşturması bakımından da son derece kıymetli bir girişim olarak görmekteyim. Yeni olandan haberdar olabilmek kadar iyisi yok. Yazara salt sanatsal üretim imkanı tanıyan bu oluşumun günü geldiğinde evrensele yayılacağı inancındayım.

 

 

 

Instagram: @berkmanberkay

 

 

 

Berkay Berkman

 

Şubat 2021

© eecstaticc