for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumda hep özgür hissettiğim şeyleri yapmak istedim. Sanırım bundan sonra da öyle olacak. Ve bana öğretilenden ziyade kendim öğrendiğim şeyler daha değerli oldu. Kendi kendinin öğretmeni derler ya o bana daha cazip gelmiştir. Arada kalmış hissettiğim çok zamanlar oldu. Çünkü herkes tarafından benimsenmiş olan gereklilikler bana uymuyorsa yapmadım. Ya da herkesin yapmak istemediği şey bana doğru geliyorsa onu hep yaptım. Sanırım yapmam beklenen şey ile yapmak istediğim şeyler birbirine uymadığı zamanlar için arada kalmış hissettim. Fakat artık üstümde durmadığını düşündüğüm her kalıbı reddedebiliyorum. Bu da bana mutluluk veriyor. Hayat yolculuğumun devamında da kendimle özdeşleştirdiğim şeyleri yapmak hedefim. Her şey böyle daha gerçek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya hayata bakış açımın değiştiği dönemde başladım. Düşünce yapımda oluşan farkındalığın peşinden giderken kalemle dost oldum. Farkında olmak ; en başta kendinin daha sonra çevrende olanların hatta dünyada yaşananların farkında olmak. Duyarlı bir yapım var ve bunun da içimde biriktirdiği birçok şey var. İçimdekileri anlatmak ve biriktirdiğim onca Duygu ve düşünceyi aktarmak yazarak mümkün. Yazmak benim için bir ihtiyaç. Beni yazmaya iten duygular ise duyarlı olmak ve sorumlu hissetmek. Çünkü ben sadece kendi hayatımdan yola çıkarak yazmıyorum. Etrafımda gördüğüm birçok şey beni yazmaya yönlendiriyor. Sorumluluk duygusu da sanırım bu noktada gelişiyor. Çünkü her insanın kendi dışında birçok şeyden sorumlu olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma ben bunu benimsemiş durumdayım.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Sizi anlayan en iyi dostunuzu düşünün. Benim kitaplarla olan ilişkim hep böyleydi. Hiç terk etmeyecek dostu kimse kaybetmek istemez. Kitaplarla aram bu sebepten hep iyi olacak diye umuyorum. Ben her tür kitaba yönelebilen biriyim. Yazar olarak Özdemir Asaf ve Oğuz Atay hayranıyım.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı; çiçek bahçesi olarak tanımlamıyorum. Çünkü hayat bize her şeyin güzel olacağını vaat etmedi. Hayat bize hep gülmeyi de vaat etmedi. Ama eğer seçimlerimizi doğru yaparsak ve içimizden gelen şeyler için korkmadan adım atabilirsek hayatın daha güzele gideceği aşikar. Attığımız her adım iyisiyle kötüsüyle bize yaşadığımızı hissettirir. Ve attığımız her adım bir gün bize geri döner. Motivasyon kaynağım; yaşanmışlıklarım. Geçmişte atlattığım bazı olaylar Zaman sonra beni motive eden kamçılayan şeyler haline geldi. Acının zamanla güce dönüşmesi de diyebiliriz. Tavsiyem ise hepimiz şu anda yaptıklarımızdan daha fazlasıyız. Yeter ki cesaretimizi toplayalım.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikâyem olmasaydı ya da bir hikâyem olduğuna inanmamış olsaydım, yazmak o kadar da çekici gelmezdi. İnsanın yaşadığı olaylar kim olacağında çok etkilidir. Ve yine bugün yaptıklarımız dünden temeli atılmış şeylerdir. Yazı yazmanın temeli de yaşantılardan gelir.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam; kulaklığım. Beni en çok mutlu edecek şey; geniş çevrede ön yargısız ve manevî anlamda insanlığını unutmamış kişiler görebilmek.Keşke tekrar yaşasaydım dediğim olay; geçmişte yaptığım birkaç seçim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc gerçekten farklı ve kitapları aradığım tarzda. Çünkü içerisinde birçok yazar var. Ve birçok tarz var. Bu da farklı tarzlarla ve farklı yazarlarla tanışmak demek. Yeni şeyleri okumak ve keşfetmek bana hep daha cazip geldi. Yeni şeyler keşfetmek daha heyecan verici. Eecstatticc bu nedenle çok ayrı ve içerikleri güzel.

Son olarak belirtmek istediğim şey;

Özgürlük istediğini yapmak değil, istemediğini yapmamaktır. Bize diretilen ve sorgusuz sualsiz benimseyip yaptığımız onca şeyi hiç sorduk mu kendimize? Herkes okuyor diye okumak zorunda değilsin. Herkes aynı yaşta evlenmek zorunda değil. İnsanlar bir başkasının yaptığını yapmadığı zaman yanlış yapmış olmuyorlar. Özgürlük budur benim için. İstemediğin şeyi yapmamak. Mutluluğumuzu kısıtlayan şeyin de bu olduğunu düşünüyorum. Düzen bize ne direttiyse onu yaptık. Neyi istediğimizi kendimize sormaya dahi fırsat bulamadık. Neyi isteyip istemediğimiz kendimize sorma cesareti gösterip. Hayatımızı ona göre planlamamız dileğiyle.

 

 

 

Instagram: @busra__alada

 

 

 

 

Büşra Alada

 

Ocak 2022

© eecstaticc