for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Her insanın farklıdır yolculuğu. Kimine göre şartlar beklentinin altında seyrederken, kimi için beklentinin çok üzerinde seyreder hayat. Kolay bir hayat yaşadığımı söyleyemem, ama her yaşadığım zorluk hayata karşı daha güçlü, ayaklarımın üzerinde dimdik durabilmeye yöneltti beni. Bugün ki yaşantıma sahip olmamın en büyük sebebi elbette geçmişte rastladığım zorluklar. Hayal ve hedeflerime gelecek olursak çok var. Ama bunu sıraya sokacak olursak ilk hayal ve hedefim kendi kitabımı çıkartabilmek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazma serüveni benim için uzun zaman önce başladı. Tahmini olarak bir süre verecek olursam yaklaşık bi 10 seneyi geçiyor. Çıkmaza girdiğimi hissettiğim, kafamın karışık olduğu zamanlarda yada karar alma aşamalarında. Aslında pek çok anımda karalamalarla başladı benim için yazma serüveni. Ama bir kitap yazma aşamasında değildim elbette. Ciddi emek sarf ederek yazma durumu ise , hayatımda pek çok şeyi oturtup geriye dönüp baktığımda, bugün bulunduğum konum ile geçmişte bulunduğum konumun uçurumunu idrak edebilme olgunluğa erişince başladı. Bugün baktığımda yazabilmenin bir lütuf olduğunu ve bu lütufun benim için bir ihtiyaç haline geldiğini fark ediyorum. Abartısız söylüyorum kendimi ifade edebildiğim, kendim olabildiğim, satırlar arttıkça huzur bulduğum bir şey  benim için.

 

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap okumayı seven bir ailede büyümeme rağmen çocukken kitap okumayı hiç sevmeyen , sürekli kitaplardan kaçan bir yapıdaydım. Uzun süre kitap okuma alışkanlığı kazanabilmem için çabaladı ailem. Ta ki ‘’Beyaz Diş’’ adlı kitabı keşfedene kadar. Kitap okuma alışkanlığımı o kitap ile kazandım.  Bugün  kendime özel çok güzel bir kitaplık sahibiyim. Benim için her kitap insanoğluna sunulmuş birer seyyah tılsımı. Ne kadar bilgi sahibi olursanız olun , elinize aldığınız her tılsım size bir şey katar. Bizlere armağan edilmiş birer kılavuz hepsi. Pek yazar ağırını yaptığım söylenemez. Kitabın içeriği kadar kapağıda önemli benim için. Kapak kısmından etkilenerek alıp okuduğum çok kitap var kütüphanemde. Elbette hepsinden aynı beklentiyi alabilmek imkansız ama neyle karşılaşacağını bilmeden okumanın heyecanıda ayrı güzellikte benim için.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Uzun bir yol demek en net cevap olur sanırım. Her insan kendi yolunu çiziyor belli bir yaştan sonra. Yolun çıkmaz sokağa sapmasıda, uçsuz bucaksız sürmeside kişinin elinde. Önemli olan yol nereye çıkarsa çıksın vazgeçmemek . Motive olabilmek için genelde yazı yazıyorum. Bulunduğum ruh halinden çıkmama yardımcı olacak bir müzik eşliği ile rahatlayana kadar yazıyorum. Eğer istediğim aşamaya gelemiyorsam konuşma ihtiyacı devreye giriyor.  Tavsiye verebilecek kadar bir tecrübem var diyemem. Ama kendi yaşantımdan öğrendiğim en önemli şey hedeflenilen bir şey için asla vazgeçmemek gerektiği. Ne kadar zorlukla karşılaşırsanız o kadar hırslanın ve  daha güçlü ilerleyin hedefe doğru.

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayat hikayem kaleme aldığım , kitap olabileceğine inandığım tek emeğim. 3 yıl gibi bir süre emek harcadım. Çok keyifle yazdığım satırlarda oldu, yutkunarak yazdıklarımda. Kendi yaşadıklarını yazmanında avantajı, dezavantajı oluyor. Tek dileğim birgün gerçekten bir kitaba dönüşüp, okuyan insanlara kılavuz olması.

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam kulaklığım. Beni her ruh haline sokabiliyor.

Beni en çok mutlu edecek şey elbette birgün kitabımın çıkması. Keşke tekrar yaşasaydım dediğim bir şey olmazdı sanırım. Çünkü bir kez yaşandığı için büyülü pek çok an. Tekrarında büyüsünü kaybederdi.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Yollarımız yeni kesişti sizlerle. Ama sunduğunuz imkanlar insanları mutlu ediyor. Pek çok yazar adayı vardır bu ülkede özgüvenini, ümidini kaybetmiş. Sizin bu sanat kitaplarınızın ufakta olsa onların kendilerine güvenmeleri gerektini anlattığını düşünüyorum.  43. ‘’ Kardelen’’ ve 44. ’’ Kızıl’’ adlı sanat  kitaplarda yazılarım paylaşıldı. Kardelen adlı kitapta her insanın pek çok yaşadığı hatayı kaleme almıştım. Kızıl adlı kitapta ise kendi yazdığım  ‘’ Ben Olmadan Önce’’ adlı kitabımın giriş kısmını paylaşmıştım. Geri dönüş yönünden fazlasıyla mutlu oldum. Bir sayfalık bir yazım için bile pek çok insan bana destek oldu. Sanat kitaplarının bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum.  Cesaret, özgüven, tanınma imkanı vs. İyi ki yollarımız kesişmiş.

Ne zaman olur bilmiyorum ama ben kılavuz olabilme yolunda inancımı hiç kaybetmeyeceğim. Yazmayı seven, yetenekli olduğunu düşünen arkadaşlarımdanda aynı şeyi rica ediyorum. Zorluklar sizleri pes ettirmesin. Öldürmeyen acı kuvvetlendirir.

 

 

 

Instagram: @aysglerkan

Twitter: @aysglerkn

 

 

 

Ayşegül Elhakan

 

Ocak 2022

© eecstaticc