for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat, anlaşılması zor olsa da yaşanması kolay olan bir serüven. Başlangıcı ve sonu olan ancak ne zaman biteceği kesin olmayan bir bilmece. Bu serüvende hayata dair izler bırakmak istiyorum. Adını bu günlere taşıyabilmiş insanlar hep iz bırakanlar ve mücadele edenlerdir. Hayatı bir mücadeleden ibaret sanıyorum. Hayatımı da bu şekilde yaşıyorum. Karşıma çıkan her şeyle mücadele ediyorum. Kazanmak ya da kaybetmek mühim değil. İnsanız ve mükemmel değiliz. Önemli olan verdiğimiz mücadeleler. Yaşamım boyunca bu mücadeleden ve yazmaktan vazgeçmeyeceğim.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Lise dönemlerimde kendi içimde yazmaya başladığım duyguları birkaç sene içerisinde günyüzüne çıkartma fırsatı buldum. Çeşitli dergilerde antolojilerde yer alarak geliştirmeye çalıştım. Yavaş yavaş yazmam da hızlanmıştı. Çok kısa sürede çok fazla eser üretebilir hale geldim. Ne kadar nitelikli olup olmadığı muamma. Bu her yazar için geçerlidir. Burada da önemli olan sanata dair bir şeyler üretebilmek. Bunu yapabildiğim için çok mutluyum. Bu hayatta bende varım! Tüm mesele de bunu diyebilmek. Bu duygular içerisinde yazdıkça varlığımı daha fazla hissediyorum. Bu da beni mutlu ediyor.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitap okumayı da yazmayı da çok severim. Genelde tarihi ve felsefi yani bana bir bakış açısı kazandırabilecek kitaplar ve yazarlarıyla daha fazla ilgilendiğim söylenebilir. Bu alana daha fazla yönelsem de her alandan eser okurum. Günümüz yazarlarını da takip etmeyi severim.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

İlk sorumuzda da belirttiğim üzere hayat bir mücadeleden ibaret ve mücadelenin ne zaman biteceği belli değil. Hayatı mücadele olarak tanımlıyorum. Aldığım her nefesin, yaptığım her şeyin bir anlamı olmalı diye düşünüyorum. Boş yatmak bizi sadece boşluğa düşürür. Boş insan kategorisinde olmayı hiç sevmem. Bu sebeple mücadele etmek ve bir şeyler üretebilmek önemli. İnsanlığa sunabileceğim tavsiyem bu dünyadan eli boş gitmesinler. Hiç olmazsa çocuklarına, torunlarına bir şeyler bırakabilsinler. Unutmayın ki arkanızda bıraktığınız başarılarla bile övünecek olan tanıdıklarınız olacaktır. Onların yüzündeki tebessüm olun!

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Her yazı, yazarından ve yaşamından izler taşır. Buna inanıyorum. Benim yazdıklarımda hayatımdan fazlaca izler taşıyor. Masal yazdığımda çocukluğuma gidip yaşadıklarımı anlatabiliyorum veya bir deneme yazdığımda hayatımda yaşadığım bir olayın bende uyandırdığı hisleri, bana kattığı şeyleri kâğıda dökebiliyorum. Yazmanın da bir duygu işine inandığım için duygu olmadan eser üretilmez diyebilirim. Bu sebeple yazılanlar hayatımı fazlaca ele veriyor.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam tabi ki de kalem ve kâğıdım. Bana huzur veren başka bir şey yok denebilecek kadar az. Ayrıca lise yıllarıma geri dönmeyi çok isterdim. Yapmayı es geçtiğim her şeyi yapabilmeyi o kadar çok isterdim ki...

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc farklı bir oluşum. Bu oluşumun içerisinde olduğum için mutluyum. 10’a yakın eserde yer aldım. İlerleyen süreçte eecstaticc in kitaplarında yer almaya devam edeceğimi düşünüyorum ve bu sayı artacaktır. Eecstaticc tür ve konu ayrımı yapmadan birçok yazara yer vererek farklı türler görmemizi sağlamasının yanı sıra farklı okuyuculara ve yazarlara ulaşmamızı da sağlıyor. Teşekkürler eecstaticc!

 

 

Instagram: @asyanursenrr

 

 

 

 

 

 

 

Asya Nur Şener

 

Şubat 2022

© eecstaticc