for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğunda, sunulan maddi manevi imkânları olumlu yönde kullanarak, çoğu isteklerini başarmış şanslı biriyim. Gerek mesleki gerek sosyal yaşamımda sanat ve tasarımla iç içe olmuş ve yaratıcılığın önemine inanan biri olarak her zaman bu konuda kendimi geliştirmeye, üretmeye ve bir etki alanı oluşturmaya çabaladım ve bu yönde devam etmekteyim. Bundan sonraki odağımda ise öyküler yazmak ve insanlarla bunları paylaşarak yol almak var.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Çocukluktan itibaren çok okuyan ve yazma ihtiyacı duyan biriydim. Günlükler, denemeler, şiirlerle başlayan, akademik hayatta bilimsel makaleler, yayınlarla devam eden ve son dönemde de öykü alanında ilerleyen bir yazma etkinliği içindeyim. Yazmak, benim için, duygu, düşünce, hayal, ideal, deneyim, yargı, umut ve hatıralarımın oluşturduğu varlığımın bir izdüşümünü yaşama bırakmak, görünür kılmak ve paylaşmak anlamı taşıyor.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplar en büyük zenginliğim ve okumaya olan tutkum çocukluktan itibaren oluşmuş bir durum. Dedemin kitaplığındaki eski basım dünya klasiklerini daha ilkokul çağında okuyarak başlamıştım. Hayatım boyunca elimden kitaplar düşmedi. Ağırlıklı olarak roman okurum. Dünya ve Türk edebiyatının tanınmış yazarlarını takip ederim. Bunun yanı sıra son dönemde çağdaş öykücülere ilgim arttı.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı bir yansıma olarak tanımlıyorum. Verdiğiniz emeğin karşılığını, sunduğunuz sevginin, saygının geri dönüşünü alıyorsunuz. Kötü duygular ekiyorsanız, onları biçiyorsunuz. O yüzden motivasyonum kötü, yanlış ve çirkin olanı göstermek, farkındalık yaratmak ve bu yolla doğruyu, güzeli, iyiyi, sevgiyi savunmak, iyi duygular yaymak. Tavsiyem de bu yönde: olumlu düşünce, olumlu davranış, olumlu iletişim.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Öykünün kurmaca dünyası içinde yol alırken, gerek mekanlar, gerek karakterler, gerek duyguların illaki yaşanmışlıkların izlerini taşıdığını söyleyebilirim. İnsan bilmediği şeyi yazamıyor. Anılar, deneyimler ya da hayaller yeni kurgular ve örüntüler halinde de olsa, öykülerime siniyor.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

Eşyalarla manevi bağ kuran biri olarak birçok eşyayı sayabilirim, ama ilk maaşımla aldığım kol saatim en değerlilerinden. Bu dönemde beni en mutlu edebilecek şey edebiyat dünyasında tanınır olmak. Çocukluğuma, babaevindeki mutlu günlerimize tekrar dönmek isterdim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

eecstaticc’in basılı bir seçki olarak genç yazarlara imkan sağlaması önemli bir motivasyon ve kalıcılık kazandırmakta. E-dergilerde yayınlanan yazılar zaman içinde okunurluğunu yitirirken, eccstaticc Sanat Kitapları bizim, yakınlarımızın ve okurlarımızın kitaplıklarındaki yerini alıyor. Bu imkân ve destek için teşekkür eder, yayın hayatında başarılar dilerim.

 

 

 

Mail: msagocak@gmail.com

Instagram: @msagocak

Facebook: Mehtap Duran Sağocak

Linkedin: Mehtap Sağocak

A. Mehtap Sağocak

 

Haziran 2021

© eecstaticc