for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Aslında hayat yolculuğumun ne olduğunu kesin bir ifadeyle açıklayamam. Hiçbir şeyin kesinlik kazanamadığı şu yaşamda kendi hayat yolculuğumun tanımını yapmak beni oldukça zorlayan bir mesele açıkçası. Fakat yolculuğum boyunca yaşamımın öğrenmek ve yazmak eylemlerinin mevcudiyetinde ilerlediğini söyleyebilirim. Kişinin öğrendikçe ve yazdıkça özgürleştiğine inananlardanım. Ruhu özgürleştiren öğretilerle ilerlemek ve hayatı kaleme almak yolculuğumun her evresinde olmasını istediğim hedeflerimin ve hayallerimin içinde. Öğrendikçe yazmak, yazdıkça kişilerin ruh keşiflerine dokunabilmek umuduyla...

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya şiirle başlamıştım ve bu zamanla hikâyeye doğru evrildi. Bunu yaparken çoğunlukla tanıdığım veya tanımadığım kişilerin anlık hayat durumlarını gözlemleyerek kalemimle harmanlayıp kağıda seriyorum. Aynı şekilde bazı zamanlar direkt kendi hayatım ve hislerimden oluştuğu da oluyor. Yazmanın beni özgürleştirdiğine inanmamdan ve birilerine dokunabilme umudumdan sebep yazmaya devam ediyorum.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Nasıl tüm tecrübeleri edinemeyecek kadar uzun yaşayamazsak bütün duyguları hissedebilecek kadar da yoğun yaşayamayız. İşte kitapların özellikle bu noktada ne kadar değerli ve yardımcı olduğunu görebiliyorum. Bazen kendiniz olmaktan çıkıp farklı süreçlerin getirdiği farklı sonlar ile karşılaşır bazen de kendiniz kalıp farklı kişilerle tanışırsınız ve bu durumlar çeşitlenerek akar gider. Kitaplarla olan ilişkim de gizli olmayacak kadar burada yazdıklarımda saklı. İçerikleri zaman zaman değişen araştırma-inceleme kitapları haricinde, roman ve şiirlerin yanında durum hikâyesi okumaktan oldukça keyif almaktayım. 

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayatı nihai olarak gerçekleşmesinden bağımsız kurabildiğimiz hayaller bütünü olarak tanımlayabilirim. Sevdiğimiz ve özlemini çektiklerimiz hayallerimizdir ve bunlar da bizi tanımlayanlardandır. Motivasyon kaynağımın da engelsiz kurabildiğim hayaller olduğunu söyleyebilirim.
İnsanlara sunmak istediğim başat tavsiyeden daha çok ricam var ki; lütfen kendinizi keşfetmekten kaçmayın ve korkmayın. Zira keşfettiğiniz özgünlüğünüz en güzeli olacaktır. 

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Yazdıklarım daha çok gözlemlediğim kişilerden oluşuyor. Bu durumda tamamen kendi hayat hikâyemle ilişkisi olduğunu söyleyemesem de hislerim muhakkak harmanladığım kalemimde mevcuttur. 

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

-En sevdiğim eşyam yazılarımın yer aldığı defterim.
-Sanırım beni en fazla mutlu edecek şeyi henüz bilmiyorum.
-Aslında iyi veya kötü fark etmeksizin tekrar yaşasaydım dediğim bir olay yok. Şimdilik önüme bakmak en güzeli. 

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Sanata adım atmada yazarlar için özgür bir alan oluşturmasının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.  Yazdıklarımı birileriyle paylaşmak bile değil, dönüp kendim bile okuyamazdım ve eecstaticc bu konuda bana güzel bir deneyim yaşattı diyebilirim. Bu fırsatı sunduğun için teşekkür ederim eecstaticc! Sanatla kalın. 

 

 

 

Instagram: @ssevvalcirit 

Şevval Cirit

 

Mart 2021

© eecstaticc