for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Hayat yolculuğumu bir balona benzetiyorum. Özgür ve keyif dolu. Hayat yolculuğumdaki asıl amacım her zaman ruhumu daha da özgürleştirmeye çalışmak oldu. Devam eden yolumda kendimi daha çok keşfetmek, keyif dolmak ve en önemlisi daha da özgürleşmek istiyorum. Özgürlüğün ruhuma bir armağan olduğunu hissediyor ve bana armağan olarak verilen bu hayatı büyük bir keyif ile yaşamaya gayret gösteriyorum. Hayal ve hedeflerim ise bu yönde. İnsanlara yazdıklarım ile ışık olmak istiyorum. Okuyucularımın balonlarına küçük bir rüzgar, ruhlarına ilham olabilirsem ne mutlu bana. 

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya ortaokul yıllarımda başladığımı söyleyebilirim fakat bu işi yapmak istiyorum dediğimde lisedeydim ve bir internet sitesine içerik üreticisi olarak kabul edilmiştim. Kabul edildiğim anda hissettiğim mutluluk bu işi istediğimi bana hissettirmişti. Öncelikli olarak motivasyon yazısı yazmaya başlayıp öykü yazarlığına uzanan bir yolum var diyebiliriz. 

Ben her zaman mutlu hissederek yazıyorum çünkü çok sevmiş olduğum bir iş yapıyor oluyorum bu durum bana her zaman huzur veriyor. Aslında yazmamın ilk nedeni bana keyif veriyor olması. Pek tabii bunun yanında çeşitli konularda okuyucuları bilinçlendirmek, ilham olmak ve bence en önemlisi ruhlarını keşfetmelerini sağlayarak özgürleşmelerine yardımcı olmak için yazıyorum. 

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Yazmaya başlamadan önce normal denebilecek seviyede kitap okurdum kitaplarla olan asıl hikayem yazı yazmaya başlamam ile başladı. Yazı yazma sürecimde en büyük öğretmenlerim okuduğum yazarlar ve yazdıkları eserler oldu ve olmakta. Her kitap ile aramda bir usta-çırak ilişkisi hissederim. Günümün büyük kısmını kitap okumak ile geçirdiğimi söyleyemem ama yazmak için okumam gerektiğini bildiğim için kitap okuduğum zamanları verimli kullanmaya özen gösteriyorum özellikle yazar ve kitap seçimlerimi yoğun araştırmalar sonucu yapıyorum. 

Türk ve Dünya klasikleri okumaya gayret ediyorum bunun sebebi keyif alıyor olmamın yanında usta yazarların kalemlerine duyduğum merak okuduğum her cümleden yeni bir şey öğreniyor olmak bana haz veriyor.

Sevdiğim çok yazar var elbette fakat bana Franz Kafka, Tolstoy ve Platon’un içimde yeri farklı ve öğretisi fazla olmuştur. İlham aldığım ustalarım. Hepsine tek tek saygılarımı sunmak istiyorum.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Hayat’ı belli bir tanıma sokmak istemiyorum çünkü hayat bir tanıma koyulamayacak kadar sürprizler ile dolu. Tanımsız bir hayat daha özgür hissettiriyor. 

En büyük motivasyon kaynağım doğa. Doğadan motivasyon alındığı sürece motivasyon düşüklüğü durumu minimum seviyeye iniyor. Kar yağdığında, yapraklar sararıp döküldüğünde, kar yağdığında, güneş doğduğunda, suyu hissettiğimde, rüzgardan saçlarım uçtuğunda motivasyon elde ediyorum. 

Ruhumun varoluşunu hissetmek, ruhumun doğa ile olan ahengi benim için büyük bir motivasyon. 

 

Sevgili okuyucu ve benliğim,

Ruhunu keşfetmek, özgürlüğünü elde etmekten korkma. Seni güçlü kılan şey senin ruhun. Ruhuna sarıl ve ruhundan ilham al; en önemlisi insanların ne dediğini duyma, kendin ol. Özgünlük çok güçlü bir anahtar.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Bir şey üretmek için bir çıkış yolu şarttır. Ben bir şey yazarken gözlemlerim, yaşadıklarımdan, hissettiklerim ve hayatımdaki insanlardan ilham alırım. Bu bazen bir duygu, bir kişi veya bir olay olur bu değişkendir. Fakat bunların hiçbirini doğrudan anlatma taraftarı değilim. Çıktığım yolda sayısız farklı seçenek var bunun farkındayım. Bu farkındalık ile üretmeye çalışıyorum. Hayat hikayemden ziyade yaratıcılığım ile üretmeyi seviyorum. Sayısız seçeneğin arasında ruhuma en iyi gelenini tercih ediyorum. 

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

En sevdiğim eşyam daha doğrusu eşya demek doğru mu bilemiyorum ama denizde bir an da elime gelen deniz kabuğu. Çeşitli zamanlarda ona bakıp dokunma ihtiyacı hissediyorum

Beni en fazla mutlu edecek şey insanların ruhlarının renklerini keşif sürecinde onlara yardımcı olmak olacaktır.

Keşke tekrardan ilk imza günümün olduğu günü yaşayabilseydim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

Sanat dünyasında tutunmanın çok zor olduğu şu dönemde eecstaticc’in yaptığı işleri çok faydalı bulmaktayım. Yazarlar için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu söylemeliyim. Yayınlanan sanat kitapları ve elbette ki içerisinde bulunan yazılar bizlere farklı pencereler tanıtıyor. Yeni kalemler okumak keyif veriyor. Son olarak sizlere kendimi anlatamama fırsat verdiğiniz ve röportaj talebiniz için teşekkür ediyorum.

 

 

 

Instagram: @irempolatirem

İrem Polat

 

Şubat 2021

© eecstaticc