for art...

1- Hayat yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız ve bu yolculuğunuzun devamında olmasını istediğiniz hayal/hedefleriniz nelerdir?

 

 

Aslında yolculuk dediğimiz süreç bende çok da eskilerde başlamadı. Yeni başladı diyebilirim. Çünkü hayatımın belli bir kesitinde durağanlık hakimdi. Bunu beni tanıyanlar iyi bilir. Yeni başlayan bu yolculukta hayatımın gizli geçidini buldum ve oradan devam ettim her şeye. Bu süreçte hep aklımla yüreğim arasında gittim geldim. Yüreğimle aklım yer değiştirse keşke de yürek görse tüm bu sekmeleri. Ama o (yüreğim) yapamazdı yalnızlık çekerdi. Aklım ne yapardı peki yüreğimin kabuğunda? Onun kadar canlı olabilir miydi?

İşte bu gibi sorularla geçiriyorum bu yolculuğu. Bu yolculuğun sonundaki hedefim, hayalim elbette ki sanattan hayattan, insandan anlayan iyi biri olmak. Fakat, bir hayalim daha var: Dünyaya bir kez olsun yıldızlardan bakabilmek. Onun küçücük olduğunu, daim olmadığını görmek isterdim. Ben onu çok önemsediğimden dünyanın kuytularında kaldım hep, savaşamadım. Fakat biliriz dimi O da bir nokta , O da yoktan var oldu  O da yok olacak. Tıpkı bizim gibi başladığı yere geri dönecek.

 

 

 

2- Yazmaya nasıl başladınız? Ne için ve hangi duygular içerisinde yazıyorsunuz?

 

 

Yazmaya ilk aşık olduğum zaman başladığımı zannediyorum. Fakat; ablamın anlattıklarına göre okumayı, yazmayı öğrendiğim ilk zamanlar kıyıpta atamadığım bir kalemim varmış. Bitmesin diye kullanmamışım neredeyse. İşte bu kalemi anlatmak için başka kalemler elime alıp yazmaya başlamışım. ‘Küçük Kalemim’ adlı yazım sanırım ilk yazdığım şeydi.

Şu an ise kendimi anlatmak için yazıyorum, insanların ve kendimin hangi durumlarda, olaylarda neler hissettiğini neler düşündüğünü empati yaparak kağıda dökmeye çalışıyorum. Her düşündüğümü yazıyorum; çünkü bazen insan ne başkasına ne de kendine anlatacak gücü buluyor kendinde ve kalem, kağıt en iyi araç haline geliyor.

 

 

 

3- Kitaplarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız? Hangi tür kitaplar ve hangi yazarlar daha fazla ilgi alanınızda?

 

 

Kitaplarla olan ilişkim hayatla olan ilişkim gibi dalgalı , inişli çıkışlı diyebilirim. Bazen olur hiç okumam günlerce  bazen de geçen zamanın tik taklarını bile duymadan sabahlara kadar okur ve o dünyalarda yaşarım. Bana göre kitaplar ve rüyalar ikinci hayatımız gibidir. Ya duyarız ya okuruz ya da görürüz sadece gerçek hayat kadar somut değildir; ama yaşarız en nihayetinde.

Öykü, deneme, roman türlerini daha çok severim. En sevdiğim yazarlar Murathan Mungan ve Zülfü Livaneli’dir.

 

 

 

4- Hayatı nasıl tanımlıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız nelerden oluşuyor ve hem kendinize hem insanlara sunmak istediğiniz başat tavsiye nedir?

 

 

Bence hayat, üzeri kurumuş canlılarla dolu kürenin merkezine karşı koymaktır. Yerçekimine galip gelmektir. Bunu da düşüncelerimizle başarabiliriz ancak. Mıknatısın, metalleri buluşturması gibi hayatın da yerküreyle insanoğlunu  birleştirmesi karşı konulası bir şeydir. Bunu yapmak için de insanların düşüncelerini ezbere kalıplardan sıyrılarak özgürce dile getirmesi ve hayata karşı koyabilmesi gerekir.

Benim motivasyon kaynağım müzik. Yazarken de müzik dinlemeyi ilham almayı severim.

Her şeyin çözümü soruyu anlamaktan geçer. Yani, insanları anlayın, kendinizi anlayın, doğayı dinleyin bunlar size çok şey anlatacaktır ve gerçekten her şeyi anladığınızda cevaplanmamış hiçbir soru, çözülmemiş sorun kalmayacaktır.

 

 

 

5- Hayat hikayeniz ile yazdıklarınızın ilişkileri nasıldır?

 

 

Hayatımla yazdıklarım arasındaki bağ, düşüncelerimden ibarettir. Ne düşündüysem ya da insanlar ne düşünüyorsa bu durumlar, olaylar karşısında onu dile getirebilmek yazdıklarımın ana teması.

 

 

 

6- Bir kelime veya bir cümlelik tanımlamalar eşliğinde:

En sevdiğiniz eşyanız, sizi en fazla mutlu edecek şey, keşke tekrar yaşasaydım dediğiniz olay?

 

 

-En sevdiğim eşyam yıllar önce aldığım yan flüttür.

-Beni hayatta en çok Ailem mutlu eder.

-Sevdiğim insanlara onları çok sevdiğimi defalarca söylemek isterdim.

 

 

 

7- eecstaticc’i genel çerçevede nasıl yorumluyorsunuz? eecstaticc tarafından yayınlanan yazı/yazılarınız ve eecstaticc Sanat Kitapları hakkında neler söylemek istersiniz ve son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir?

 

 

“eecstaticc” çok ilgili, çok düzenli ve gerçekten sanata yeni başlayanlara faydalı bir çalışma yapmıştır. Sanata saygısı olan bir yayındır. Bize bu fırsatı verdiği için “eecstaticc”e çok çok teşekkür ederim.

 

 

 

Özlem Erdoğan

 

Şubat 2021

© eecstaticc